Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Komisyonu Onayladı: 3.500 kişiye bir Eczane Düşecek

Sağlık Komisyonu Onayladı: 3.500 kişiye bir Eczane Düşecek

İktidar ve muhalefetin oybirliği ile kabul ettiği kanun teklifinin 14 Mayıs Eczacılık Günü’ne yetiştirilmesi planlanıyor.

Komisyondan geçen kanun teklifine göre, 3 bin 500 kişiye bir eczane açılabilecek. Hiç eczanesi olmayan yerleşim birimlerinde nüfus kriterine bakılmaksızın bir eczane açılmasına izin verilecek. Eczane açma ruhsatını da artık valilikler verecek. Kanun teklifiyle eczane tanımı yeniden yapılırken, eczacı istihdamını artırmak ve yeni mezun eczacıların eczane açmadan önce eczane hakkında bilgi ve mesleki deneyim edinmelerini sağlamak amacıyla yardımcı eczacı, reçete ve ciroya göre de ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu olacak.

Kanun teklifi halk sağlığı açısından önemli bir sorun olan muvazaanın (danışıklı) önlenmesi amacıyla da yeni bir caydırıcılık unsuru getiriyor. Buna göre kiralık eczacı diplomasıyla eczane açanların ruhsatı iptal edilecek ve ‘muvazaalı olarak eczane açmaktan’ dolayı ruhsatnamesi iptal edilenlere 5 yıl süreyle eczane açma yasağı getirilecek.

Eczanelerde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almış ilaçlar, geleneksel tıbbi ürünler, Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi homeopatik (alternatif tedavi yöntemi) tıbbi ürünler ve enteral (alternatif beslenme yöntemi) beslenme ürünleri dahil, özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar, özel tıbbi amaçlı bebek mamaları satılabilecek.

kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin