Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gaziantep”te Sağlık Çalışanlarına Saldırı

Gaziantep”te Sağlık Çalışanlarına Saldırı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Metin Karakök, Çocuk Hastanesinde hemşirelere ve sağlık çalışanına yapılan saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Gaziantep Çocuk Hastanesi’nde görevli iki hemşire ve bir sağlık çalışanı, üzerine kaynar su döküldükten sonra 2. ve 3. dereceden yanıkla hastaneye getirilen ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden çocuğun yakınları tarafından darp edilmişti.

Sağlık İl Müdürü Prof.Dr. Metin Karakök, açıklamasında olayın ayrıntılarına yer verdi. Karakök, açıklamasında, 25 Mayıs 2012 tarihinde saat 12:00-12:30 civarında Çocuk Hastanemize kendi imkanları ile özel bir sağlık kuruluşundan gönderilen hastanın 13:00-13:30 arası yanık ünitesine yatışı verilmiş ve sırt, boyun ve göğüs bölgesinde yüzde 20’ye yakın oranda 2. ve 3. derece yanık yanıkla ilgili her pansuman yapılmış, sıvı replasyonuna başlanmıştır. Ancak, yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen nabızdaki düşüş önlenememiş ve saat 17:45’te hasta ex olarak kabul edilmiştir” dedi.

Açıklamada, hastanın babasına saat 18:45’te olayla ilgili bilgi verildiği belirtilerek şöyle denildi: “Yapılan tüm müdahalelere rağmen hastanın kaybedildiği ifade edilmiştir. Bunun üzerine saat 19:15 civarında 4-5 kişi yanık ünitesinin otomatik kapılarını elleri ile açarak içeri girmiş, iki hemşire ve bir personelimiz sözlü ve fiziksel olarak darp edilmiştir. Diğer hastalara da saldıran saldırganlar tarafından, çalışanların beyaz kod vermeleri de engellenmiştir. Çalışanlardan birinin arka kapıdan çıkarak güvenliğe ulaşması ile saldırganların daha büyük zarara neden olmalarının önüne geçilmiştir”

Yaşananların ardından konunun adli mercilere bildirildiğini anlatan Karakök,”Konu emniyet ve savcılığa intikal ettirilmiş olup, müdürlüğümüz tarafından da gerek konunun Özel Sağlık Merkezinden çocuk hastanemize sevk boyutu ve gerekse çocuk hastanemizde yapılan işlemlerle ilgili detaylı inceleme başlatılmış olup sonuçları ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberyurdum.com