Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ankette İlginç Sonuçlar

Ankette İlginç Sonuçlar

Denizli Servergazi Devlet Hastanesinde Yapılan Akılcı İlaç Kullanımı Anketinden ilginç sonuçlar çıktı.

Servergazi Devlet Hastanesi tarafından ilaç kullanımı ile ilgili olara, hasta, hasta yakınları, doktor ve eczacıların katıldığı bir anket düzenlendi. Servergazi Devlet Hastanesi Kalite Yönetim Direktörü Uzm. Dr. Hatice Erbeyin, anketle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Akılcı ilaç kullanımının, hastaya doğru tanının konması, sorunun dikkatlice tanımlanması, tedavi amaçlarının belirlenmesi, değişik seçenekler içinden etkinliği tanımlanmış güvenilir tedavinin seçilmesi, uygun bir reçete yazılması, hastaya açık bilgiler ve talimatlar vererek tedaviye başlanması, tedavinin sonuçlarının izlenmesi ve değerlendirilmesini kapsayan sistematik bir yaklaşım biçimi olduğunu belirten Uzm.Dr.Hatice Erbeyin, Akılcı İlaç Kullanımı Programı’nın birçok ülkede Dünya Sağlık Örgütünün önderliğinde başlandığını, Türkiye’de de bu programa benzer uygulamaların, Sağlık Bakanlığı Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğünün yürütücülüğünde 2. Sağlık Projesi kapsamında sürdürüldüğünü bildirdi.

Sekiz kişilik Akılcı İlaç Kullanım Ekibi oluşturulduğunu belirten Erbeyin, ekibin Güvenli ve Akılcı İlaç Kullanım Programı yaparak çalışmalara başladığını, çalışmaların etkinliğini izlemek ve değerlendirmek amacıyla hasta, hasta yakınları, hekim, eczacı ve hemşirelerin katıldığı bir anket düzenlendiğini kaydetti. Ankete 159 vatandaş, 45 hekim, 3 eczacı ve 100 hemşirenin katıldığını belirten Erbeyn, anketin sonuçlarının ise ilginçı olduğunu ifade etti.

Ankette sorulan ‘Aile bireylerinin bir tedavi sonrası arta kalan ilaçlarını ne yaparsınız?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 61.6’i ‘Gerektiği zaman kullanmak üzere saklarım’, yüzde 23.9 oranında ‘Çöp atarım’ şeklinde yanıtlandı. ‘Evinizde her yıl ortalama kaç kutu ilaç, kutu bile açılmadan son kullanma tarihi geçtiği için atılmaktadır? sorusuna ise ankete katılanların yüzde 37.7’si ‘1-3 kutu atarım’ diye yanıt verirken, ‘Üzerinde saklama koşulları ile ilgili herhangi bir uyarı bulunmayan ilaçları nerede saklıyorsunuz? sorusuna ise ankete katılanların yüzde 79.9’u ‘Buzdolabının kapağında, yüzde 27’si ‘Oda sıcaklığında serin ve kuru bir yerde’ şeklinde yanıt verdi. Ankete katılanlar ‘Gerekli olabileceği düşüncesiyle hasta olmadan ilaç yazdırır mısınız veya satın alıp evde bulundurur musunuz? sorusuna ise yüzde 42.8 oranında ‘Evet’ diye yanıtladı. ‘Hekimin vermiş olduğu ilaçları ne şekilde kullanırsınız?’ sorunu ise yüzde 37.7 ‘İlaç bitene kadar kullanırım , yüzde 37.7 ‘Şikayetim geçene kadar kullanırım’ ve yüzde 25.2’si ‘Hekim ve eczacının önerdiği süre kullanırım’ yanıtını verdi.

kaynak: haberfx.com

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin