Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Sahte İlaç Eczaneden Satılamaz – TEB

Sahte İlaç Eczaneden Satılamaz – TEB

Bazı kanser ilaçlarının ülkemizde üretilerek satıldığı ve yurt dışına da gönderildiği haberleri üzerine, merdiven altı üretim diye adlandırdığımız, kim tarafından üretildiği belli olmayan ürünler konusunda vatandaşlarımızı bir kez daha, ilaçlarını sadece ve sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıyoruz. 

Halkımızın zor durumundan yararlanmak isteyen, insan sağlığını kendilerine rant malzemesi yapmaya çalışan kişilerce merdivenaltı üretim diye tabir ettiğimiz, kim tarafından, nerede, hangi koşullarda üretildiği belli olmayan özellikle kanser ilaçlarının piyasaya sürüldüğü haberleri bugün yine basının gündeminde. Sahte ilaçların yurt dışında da pazarlamasının yapıldığının belirtildiği haberler üzerine bazı detayları tekrar sizinle paylaşma ihtiyaçı duyduk.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye’deki bütün eczanelerde uygulanan İLAÇ TAKİP SİSTEMİ sayesinde, eczanelerde sahte ilaç ya da benzeri bir ürün bulunması kesinlikle imkansızdır. Çünkü sistem sayesinde,  bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar ki her aşaması; hangi eczanede kaç adet bulunduğu; hangi hastaya ne kadar verildiği gibi ilaçla ilgili tüm bilgiler sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanır.

Değerli basın mensupları,

Sık sık basının gündemine de yansıdığı gibi, dünyanın pek çok ülkesinde sahte ilaç üretimi ile karşı karşıyayız. Ancak sizlerin aracılığınızla belirtmek isteriz ki, vatandaşlarımızın paniğe kapılarak, tüm ilaçlara sahteymiş gibi yaklaşmasına gerek yoktur. Çünkü, İlaç Takip Sistemi ile takip edilen ve eczaneden alınan hiçbir ilaç sahte değildir. Ancak, bir gerçeğin de altını çizmekte fayda var. Değerinden çok daha ucuz bir fiyatla, internetten ya da “Amerikan Pazarı” olarak bilinen yerlerden alınan ilaçların sahte olma ihtimali çok yüksektir.

Vatandaşlarımızın üzerinde adeta bir kara bulut gibi dolaşan ilaçta sahtecilikle olan mücadelemizin devam edeceğinin altını çiziyor, patlamaya hazır birer bomba olarak sağlığı tehdit eden bu ürünler ile ilgili vatandaşlarımızı, ilaçlarını eczanelerinden almaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ