Ana Sayfa İlaç İspanya Reçeteli İlaç Giderini Azalttı Fakat Borç Büyük

İspanya Reçeteli İlaç Giderini Azalttı Fakat Borç Büyük

İspanya 2011’de reçeteli ilaç giderlerini %8,8 oranında düşürdü buna karşın ilaç endüstrisi yılsonu itibariyle bölgesel hükümetlerin ilaç üreticilerine toplam 6,37 milyar € borcu olduğunu söyledi. 

Hükümetin reçeteli ilaçlara yaptığı harcama, yerel raporlara göre ilaç harcamalarının %2,4’lük düşüş gösterdiği 2010 toplamının 1,4 milyar € altına düşerek 11,136 milyar € oldu.  Bu düşüşler, bazı tasarruf tedbirleri sonucunda gerçekleşti. Bu tedbirlerden en başarılı olanı geçen Kasım ayında yürürlüğe giren, reçetenin etken maddeye (API) göre yazılması şartını getiren Kraliyet Kararnamesidir. Ne var ki bu ve diğer tedbirler, eczacı birliklerine göre tasarruf tedbirlerinin bir sonucu olarak 2012 sonu  itibariyle her yıl ortalama 100.000 € kayıpla karşı karşıya kalması beklenen küçük ve orta ölçekli eczaneler için sorun oluşturmaktadır. 

İspanya medya raporlarına göre, 2010’da %2,5 ve 2009’da %4,9 olan yazılan reçete
sayısındaki artış geçen yıl sadece %1,6 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan hastane
sektöründe reçete değeri 2008 ile 2011 yılları arasında %55 artmış ve 2011’de 5,8 milyon € olmuştur. Rapor üzerine yorumlarda bulunan IHS Global Insight analistleri İspanya’nın ilaç harcamalarının bu yıl da azalacağını, yıllık tahmine göre 2012 sonunda %13,36’lık düşüşle harcamaların 9,732 milyar €’ya düşeceğini söyledi.
Bununla birlikte analistler bu düşüşün ancak 21 Aralık’ta başa geçen Mariano Rajoy
hükümetinin daha önceki yönetimce uygulanan tasarruf tedbirlerini uygulamayı sürdürmesi durumunda devam edeceğini belirtti. Uzmanlara göre, şimdiye kadarki uygulamalara bakıldığında yeni hükümetin kısa erimde köklü değişikler yapması beklenmiyor fakat uzun erimde ulusal ve bölgesel endüstri birliklerinin dile getirdiği kaygılara karşılık bazı değişikliklere gidilebilir. 

İlaç harcamalarında gözlenen bu düşüşe karşın ilaç  endüstrisi birliği Farmaindustria
İspanya’nın 17 bölgesinin geçen yılın sonu itibariyle sanayiye toplam 6,37 milyar € borcu
olduğunu ifade etti. Borç 2010 yılındaki borçtan, ortalama 525 günlük ertelemeyle birlikte, %36 fazladır. Farmaindustria ayrıca, bölgesel hükümetlerin hastanelere gerekli ilaçlar için, 430 günlük ortalama gecikmeli ödemenin etkisi de hesaba katıldığında sanayiye 5,4 milyar € borcu olduğunu söyledi. Buna karşın hükümet bölgesel hükümetlerin harcamalarına daha sıkı kontroller ve tedbirler getirileceğini duyurdu. Bu tedbirlerin bütçe hedeflerindeki açıkların daha yakından izlenmesi ve süreklilik arz eden aşırı harcamaların cezalandırılmasını içereceği tahmin ediliyor

kaynak: pharmatimes