Ana Sayfa Tıp&Sağlık ABD’de Sağlık Reformu Davası Demokrasi Tartışmasına Dönüştü

ABD’de Sağlık Reformu Davası Demokrasi Tartışmasına Dönüştü

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede tüm zamanların en fazla tartışılan ve toplumda en büyük kutuplaşmaya yol açan konularından sağlık reformuyla ilgili olarak, “Yüksek Mahkeme’nin, demokratik yollarla seçilmiş Kongre’nin güçlü çoğunluğu tarafından onaylanmış bir reformu geri çevirmek gibi emsali görülmemiş bir adımı atmayacağından eminim.” dedi. Farklı ideolojilerden birçok akademisyen ve hukuk uzmanının, reformun anayasaya uygun olduğu şeklinde görüş bildirdiğini hatırlatan Obama, yeni düzenleme ile düşük gelir seviyesine sahip milyonlarca insanın sosyal güvence altına alındığını vurguladı. Obama, “Bu konu sadece ekonomik veya hukukî değil, bu insanî bir konu. Umarım, bu, siyasî tartışmalarda unutulmaz. Yüksek Mahkeme’nin de demokratik yollarla seçilmiş bir Kongre’nin güçlü çoğunluğu tarafından geçirilmiş kanunu geri çevirme gibi emsali görülmemiş bir adım atmayacağından eminim.” dedi.

Eğer mahkemede Demokrat Başkan dönemlerinde atanan 4 hakim kanun lehine, Cumhuriyetçiler döneminde atanan 5 hakim aleyhte karar verirse, o zaman ülke, mahkemenin “siyasî bir organa” mı dönüştüğü yönünde ciddi tartışmalara sürüklenecek. Nitekim, Obama, “Muhafazakâr çevrelerden yıllarca şunu duyduğumuzu hatırlatırım: ‘Yargı sistemindeki en büyük problem, bir grup seçilmemiş (atanmış) kişinin, (Kongre tarafından) usulünce kabul edilen bir kanunu geri çevirmesi konusunda herhangi bir yargısal sınırlamanın bulunmaması’.” sözleriyle, şimdiden Cumhuriyetçilere süreci “siyasileştirme” suçlaması yapıyor.

Kanunun toptan iptali halinde ise mahkeme, demokratik yollarla başa gelen Kongre’nin kararını “hiçe saydığı” şeklinde tepkiler çekecek. Obama’nın “demokratik yollarla seçilmiş bir Kongre’nin güçlü çoğunluğu” vurgusu da bu tepkilerin ön habercisi niteliğinde. Bunun yanında, mahkeme,’zorunluluk’ maddesini iptal ederse federal yönetiminin elini zayıflattığı ve güçsüzleştirdiği izlenimi verecek, aksi kararında ise hükümetin yetki alanını çok geniş tuttuğu şeklinde eleştirilecek. Hakimlerin kararı ne olursa olsun, kasımdaki ABD başkanlığı seçimlerini etkileyecek. Çünkü, Obama, başkanlığının neredeyse iki yılını, seçim sözlerinin başında gelen sağlık reformunu hayata geçirmek için harcadı. Mahkemenin kararını haziran ayı sonuna doğru vermesi bekleniyor.

kaynak: Zaman