Ana Sayfa Ekonomi Alaton’un İsyanı: Dr da Bürokrat da Rüşvet Yiyor

Alaton’un İsyanı: Dr da Bürokrat da Rüşvet Yiyor

Özellikle sağlık alanında doktorundan bürokratına pek çok kimsenin rüşvet yediğini öne süren Alaton, “Toplumun en saygın olması gereken katmanı yani o mesleğe giren insanlar öncelikle Hipokrat Yemini ediyorlar… Doktorun rüşvetçi olması veya yolsuzluk yapması normal bir insanı isyan ettirir. Bütün doktorlar yapmıyor ama yapanların sayısı da hiç az değil… Doktor diyor ki 3 bin dolar ithal malı, cebinden çıkar ver, Takmadan önce alıyor parayı. 500 dolar veriyor aracıya, 1000 doları öbürüne, kalanı da cebine atıyor. Ve ona da maliyeti 200 lira.” diyor.

İshak Alaton, bir grup Kuzey Avrupalı dostuyla kalp stenti ve katater gibi önemli tıbbi gereçleri üreten Alvimedica şirketi ile sağlık sektörüne giriş yaptı. Ancak bu yatırımı Alaton’u pek mutlu etmedi. Kendi ifadesiyle, ‘iki sene öncesine kadar bilmediği’ şeyleri de öğrendi. Aynı zamanda Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile Açık Toplum Vakfı’nın kurucularından olan Alaton’un, Bloomberg Businessweek dergisinde yayınlanan mülakatta sağlık sektöründeki rüşvet çarkı konu edildi.

Ülkenin yolsuzluk ve rüşvet karnesinin pek içaçıcı olmadığı yönündeki eleştirilere hak veren Alaton, “Evet değişen bir durum yok ama ben olayın başka bir yönüne bakacağım. O da bu rüşvetin toplumsal bir hastalık haline gelmekte olduğudur. Bunu toplumsal bir kabullenme olarak görüyorum. Neden, çünkü bunun son bir iki yılda farkına vardım. Yaşı da ilerlemiş bir adamım. 85’e girdim fakat son iki yıl içinde benim için büyük bir hüsran, düş kırıklığı, sükut-u hayal bir şey öğrendim.” ifadelerini kullanıyor. Alaton, röportajında şunları kaydediyor: “Toplumun en saygın olması gereken katmanı yani o mesleğe girenler önce Hipokrat Yemini ediyor. Doktor insanlara yardım hedefleyerek yola çıkan bir adam. Doktorun rüşvetçi olması veya yolsuzluk yapması normal bir insanı isyan ettirir. Olamaz dersin. ‘Bu yola çıkan adam insana hizmet için yola çıkıyor nasıl yolsuzluk yapar’ diyorsun. Bütün doktorlar mı yolsuzluk yapıyor? Tabii yapmıyor. Ancak yapanların sayısı da hiç az değil. Yolsuzluk epey yaygın.”

Alvimedica yatırımındın sonra sağlık sektöründeki rüşvet çarkını net bir şekilde gördüğünü anlatan Alaton, özellikle kalp stenti üzerinden büyük yolsuzluk yapıldığını ileri sürüyor. İsveç ve Danimarka’dan 20 yatırımcıyla 100 milyon dolar yatırımla Çatalca’ya fabrika kurduklarını; kalp stenti, katater ve balon üretimine başladıklarını ifade eden Alaton, Amerika’daki eşdeğerlerinden daha kaliteli ürettikleri stentlerin bin liradan satıldığını, SGK’nın da bunlar için bin 18 lira ödeme yaptığını belirtiyor. Çin ve Singapur’dan ithal edilen 200 liralık ithal stentlerin, ‘daha kaliteli’ denilerek 3 bin dolardan satıldığını vurgulayan ünlü işadamı, bu konuda Sağlık Bakanlığı’nı da ikna edemediklerini belirtiyor. Alaton, tepkisini şöyle dile getiriyor:

“Çünkü orada da rüşvet alıyorlar. O kadar korkunç bir rüşvet mekanizması hazırlanmış ki nereye gitsek karşımıza çıkıyor. Yani toplumun hemen hemen her kesiminden insanlar bu oyunun içindeler. Sağlık Bakanlığı’nın bürokratları var, ithalatçılar var, doktorlar var. Hangi hastaneye gitsek burun kıvırıyorlar. Özel ya da kamu fark etmiyor. Çünkü doktorlar var bunun arkasında. Doktor diyor ki 3 bin dolar ithal malı, cebinden çıkar ver. Takmadan önce alıyor parayı. 500 dolar veriyor aracıya, 1000 doları öbürüne, kalanı da cebine atıyor. Ve ona maliyeti 200 lira.”

kaynak: patronlar dünyasi.com