Ana Sayfa Görüşler Organik Ürünler

Organik Ürünler

Paylaş

Şampuan, saç kremi, losyon gibi birçok kişisel bakım ve güzellik ürününde geniş ölçüde kullanılan girdilerin aynı zamanda çamaşır yumuşatıcıları, bulaşık deterjanları hatta antifriz ve fren yağlarının bileşiminde kullanılan petrol türevi hammaddeler bulunmaktadır. Petrol türevi bu gibi sentetik girdilerin ayrıca tahriş, saç dökülmesi, hormon dengesizliği hatta kansere yol açabildiklerini biliyor musunuz?

Cilde dost formüller, keskin koku veya aşırı köpürme gibi gerekli olmayan özellikler sağlayan sentetik girdiler yerine doğal / organik girdiler içerirler. Yüzyıllardır kullanılan, gıda niteliği taşıyan, lavanta, adaçayı, çay ağacı, papatya gibi girdiler, cildi besleyici özellikte olup, kullanım riski taşımazlar. NELER ORGANİKTİR? Sentetik kimyasallar, haşere öldürücüler, hormonlar kullanılmadan ve çevre kirliliğinden uzakta yetiştirilen bitkilerden elde edilen ve sertifikayla kanıtlanabilen girdiler organiktir. Organiik ürünler zor bulunabilme özelliğinden dolayı bunun yerini alacak yeni bir trend olan Ecocert yani yine bitkisel kökenli olan ürünler bulunmaktadır.Burada adı geçen ürünler Ecocert sertifikalı olmakla beraber , ürün bileşiminde kullanılan tüm komponentler ecocert sertifikaya sahiptir.Bu sertifikaya sahip ürünler bu tabirle anılabilir ve Organik kökenli ecocert ürün olma özelliği taşırlar.Zaten günümüzde bu ürünler birçok kişi tarafından organik ürünler olarak bilinir ve bu şekilde tabirlendirilmektedir. Ecocert girdilerin bir ürün içinde yüksek oranda olması, o ürünün organik niteliği konusunda bilgi verir. Ecocert girdiler yanında, Ecocert olmayan maddelerin de doğal ve/veya zararsız madde olması önem taşır. Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde köpürtücü, temizleyici, koku verici yumuşatıcı veya koruyucu olarak kullanılan ve birçoğu petro kimya ürünü olan sentetik maddelerin vücuda ve çevreye uzun dönemli etkileri halen tam olarak bilinmemektedir. Yüzyıllardan beri kullanılan doğal ve organik girdiler (hammaddeler) ile hazırlanan ürünler insana ve çevreye zarar vermeden kişisel bakımı en iyi şekilde ve yan etkiler doğurmadan sağlamaktadır. Organik girdiler, doğal özelliklerinin bozulmadığı kesin olarak bilinen ürünlerdir Organik şampuan , organik tekstil , organik mobilya , organik süt .. Tüm bu yeni terminoloji aslında teknolojik hayatın güzel dünyamıza yüklediği yükün biraz olsun hafifletilmesi için, çocuklarımıza daha yaşanabilir ve sağlıklı bir dünya bırakmamız için atılan adımları anlatıyor. Ecocert kelimesi yeni gibi görünebilir ancak temsil ettiği yöntemler aslında 100 yıl öncesinin babadan kalma tarımına, üretim tekniklerine modern çağın dönüşü olarak açıklanabilir.

Ecocert, yani ecocert sertifikalı bir sabunu veya şampuanı normal bir üründen ayıran en önemli özellikler şu şekilde sıralanabilir. Ecocert ürün üretiminde kullanılan bitkiler yetiştirilirken;

1. Bitkilere böcek ilaçlarının (organik olmayan pamuk üretilen tarlalar dünyada üretilen DDT türevi zehirlerin %25; ini tüketiyor) sıkılmadığını, dolayısıyle doğada ve sonra da bedenimizde toksik birikimlere yol açmayacağını ,

2. Aynı zamanda ; bu bitkilerin üretiminde sadece doğal gübreler kullanıldığını, yani suni ve sentetik kimyasallar içeren gübrelerin toprakta yol açtığı ağır metal birikiminin o tarlalarda ve çevre yeraltı sularında oluşmadığını ,

3. Bu bitkilerin tohumlarının genetik modifiyeli olmadığını,

4. Bu bitkilerin yetiştirilmesinde hiçbir hormon ve geliştirici, modifiye ve takviye edici sağlığa zararlı kimyasal enzim kullanılmadığını ,

5. Ürünün işlenmesi sırasında yasaklılar listesinde (bu liste her yıl yenilenmekte ve büyümekte) ve renk verici, koku verici, tat verici, yumuşatıcı gibi sağlığa zararlı ve çoğunlukla petrol türevi (silikon, benzoller vb.) sentetiklerin de kullanılmadığını % 95 oranla ifade eder.

6.Ecocert bir ürün kullanıldığında normal bir ürün için yukarıda saydığımız ihtimalleri hemen hemen ortadan kaldırmış olacağız.

7.Ecocert sabun bitkisel kökenli olduğundan cilde verdiği his normal sabundan daha farklıdır.Bu farkı sürekli kullanımda tüketici fakedecektir.

8.Ecocert sıvı sabun çevre dostudur ve Ekolojik dengeye zarar vermeyecektir.Normal sabun için bunu kesin olarak söylememiz mümkün değildir.

9. Ecocert organik kökenli bir ürün bileşiminde papatya,buğday,lavanta vb.. gibi bitkisel yağlar mevcuttur.Bu nedenle cilde besler ve nemlendirir.Aynı zamanda bileşiminde kullanılan koruyucular da sentetik kökenli olmayıp gıda bazlı ürünlerdir.Bu özellikler normal ecocert organik kökenli bir ürün normal sabundan ayırmaktadır.

İnsan sağlığında ihtimallere yer yoktur ve bu nedenle mümkün olduğunca organik kökenli ürünler kullanmakta fayda vardır.Günümüzde dünyada milyonlarca kanser hastası bulunmaktadır.Bu hastalıkların meydana gelme ihtimalinin çok çok düşük olduğu bir dünyada yaşamak istemezmiydik.Tabiki organik kökenli bir sabun kullanmak bu önlemlerden bir tanesi sayılabilir. Ecocert kozmetikler, aynı organik besinler gibi bizler ve çocuklarımız için hergün onlarcasıyla temas halinde olduğumuz kimyasal maddeler… Her gün yapılan araştırmaların sonuçlarını ve benzol türevi koku ve renk vericiler, kurşun gibi ağır metallerin bedenimizde kansere kadar varan uzun vadeli hasarlara yol açtığını izliyoruz. Ancak bu şu anlama gelmez.Günlük hayatta kullandığınız sabun ve sabun türevleri ürünler kanserojen yapıcıdır ve onları kullanmak çok zararlıdır gibi bir ifade kullanmak da çok çok yanlış olacaktır.Biz burada sadece kullanılan bazı preparatların zararlı olabileceğini ve bu ihtimal dahilinde olduğunu ancak ecocert yani organik kökenli ürünler de bu riskin olmadığını ifade etmeye çalışıyoruz. Özellikle çocuklarımızın da kullandığı bol kokulu, güzel renkli şampuan, duş jeli gibi çok dikkatle yaklaşmalıyız. Üzerlerindeki listeleri dikkatle okumalıyız.Yukarıda da belirttiğimiz gibi her ürünü aynı kategoriye de sokmamak gerekir. Capcanlı, pırıl pırıl saçlar vaad eden silikon, parlatıcı katkılı ve sadece saçımızın gövdesiyle ilgilenen, kökünün hastalanıp saçlarımızı uzun vadede kaybetmemize yol açabilir.Tabi bu bir ihtimal.

Organik ürünler kozmetik sanayide oldukça zor elde edilen ürünlerdir.Bu nedenle dünyada bu konuyla ilgili buna alternatif olarak yine bitkisel kökenli ve sertifikalı olduğu ispatlanan ve aynı şekilde kısıtlamalar içeren % 95 ten daha fazla bitkisel kökenli olan bu ürünler yer almaktadır. Dünyamıza ve bedenimize daha az toksik yük getiren gıda, kozmetik, tekstil ürünlerini kullanmaya dikkat edelim.