Ana Sayfa Ekonomi Ekonomi 16 Küresel Rekabet 61 Satın Alma 84

Ekonomi 16 Küresel Rekabet 61 Satın Alma 84

 

16’ncı büyük ekonomiyiz

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 41’inci Genel Kurul’unda son kez Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı olarak konuşan Mustafa Koç, salt büyümenin gelişmişliği sağlamadığını vurgularken, “Ön koşul ama yeterli koşul değil” dedi.

Halen dünyanın 16’ıncı ekonomisi olan Türkiye’nin, bu büyüme hızını sürdürmesi durumunda 2020-2050 yılları arasında 10’uncu sıraya kadar yükseleceği öngörülerini hatırlatan Koç, “Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğinde gelişmiş bir ülke olacak mı” sorusunu gündeme getirdi.

İnsani gelişme

“Salt büyüme gelişmişliği sağlamıyor, ön koşul ama yeterli koşul değil” diyen Koç, şöyle konuştu: “Dünyada da aslında gelişmişlik ekonomik büyüklükle ölçülmüyor. Kişi başına milli gelirle, rekabet gücüyle, insani gelişme ile ölçülüyor. Biz 16’ncı büyük ekonomiyiz ama satın alma gücü paritesine göre 84’üncü sıradayız, küresel rekabet gücü endeksinde 61’inci sıradayız. Belki de bu tür sıralamaların en önemlisi olarak görülmesi gereken insani gelişme endeksinde de maalesef 83’üncü sıradayız. Acaba dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi olduğumuzda bu sıralamalarda yerimiz nereye yükselecek.”
üyüme yetmez

Hiçbir zaman gelişmeyi, kalkınmayı ekonomik büyüme ile özdeşleştirmediklerini dile getiren Koç, ekonomik büyümeye paralel olarak yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “İnsani gelişme endeksinin temel bileşenleri olan ortalama yaşam süresinde, okur yazarlıkta, okullaşma oranında, kişi başına düşen milli gelir ve alım gücünde, yaşam standardında gelişmiş ülkelerle aradaki farkı kapatacak biçimde, çok daha hızlı bir gelişme gösterilmeli. Kadının işgücüne katılımında Avrupa ortalamasını yakalayalım, ülke içinde bölgesel dağılım ve gelir dağılımı temelinde yatayda nispeten eşit bir paylaşımla ulaşalım ve refahı kapsayıcı bir şekilde hep birlikte hissedelim. İnsan hakları ve ifade özgürlüğünü öne çıkaran laik, demokratik bir ülke olarak bölgesinde barışı sağlayan, coğrafyasının nimetlerinden azami ölçüde faydalanan,  gerçek bir kaynaşma, dönüşüm potası olalım.”

bigparadan alıntıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin