Ana Sayfa Ekonomi E7 büyüktür G7

E7 büyüktür G7

İngiltere merkezli finansal danışmanlık şirketi Price Waterhouse Coopers (PwC), Türkiye’nin 10 yıl içinde dünyanın en büyük ekonomilerine sahip G7 ülkelerini geride bırakacağı tahmininde bulundu.

“2050 yılında Dünya” başlıklı raporunda PwC, Türkiye’yi Brezilya, Çin, Rusya, Hindistan, Endonezya ve Meksika’nın içinde bulunduğu “yükselen ekonomiler” grubu (E7) içinde göstererek, E7 ülkeleri 2020 yılından önce G7 ülkelerini geçeceği kaydedildi. 

PwC, E7 ile G7 ülkelerinin ekonomik verilerini karşılaştırarak, bu ülkelerin içinde bulundukları ekonomik durumu ve gelecekteki öngörüleri dikkate aldı. Gayrisafi yurt içi hasılası ve satın alma paritesine göre E7 ülkelerinin 10 yıl içinde dünyanın en gelişmiş ülkelerini yakalayacağına dikkati çekildi.

Dünyanın ekonomik gelişmişliğinin Avrupa’dan Asya’ya kaydığına dikkati çekilen rapora göre, satın alma paritesine göre Çin’in ABD’yi 2018 yılında, gayrisafi yurtiçi hasılası oranında ise 2037 yılında geçeceği kaydedildi. Raporda küresel ekonomik krizin kalkınmayı Batı’dan, yükselmekte olan ülkelere kaydırdığını, 2050 yılından önce yeryüzünde yeni bir dünya düzeninin oluşacağı tahmininde bulunuldu.

Raporda, “Gelişmekte olan bazı ülkeler kendi potansiyellerini görmekte ve kullanmakta başarısız olurlarsa, o zaman bu tarihler değişebilir” denildi.

Rapordaki istatistiklere göre ayrıca, dünyanın en gelişmiş 7 ülkesi arasında bulunan İngiltere’nin, önümüzdeki yıllarda 10. sıraya düşeceği tahmininde bulunuluyor. Nijerya ve Vietnam’ın ise önümüzdeki dönemlerde E7 ülkeleri arasına girebileceği öngörülüyor

PWC