Ana Sayfa Tıp&Sağlık TEB-Medula Çilesi

TEB-Medula Çilesi

Değerli Basın Mensupları,

Son iki gündür eczanelerimizde hizmet sunmamız ne yazık ki mümkün olamıyor. Türkiye’nin dört bir yanından meslektaşlarımız MEDULA sisteminin çalışmadığına dair şikayetlerini bize ve Kuruma bildiriyorlar. Eczacılar, kimseyi ilaçsız bırakmamak için gece gündüz çalışıyorlar ancak hastalarımızın haklı serzenişlerinin de tek muhatabı olmak durumunda kalıyorlar. Reçete onay sistemi çalışmadığı ya da çok yavaş çalıştığı için hastalarımız saatlerce eczanelerde bekliyor. Meslektaşlarımız sabahlara kadar reçete girişi yapmaya çalışıyor.

Biliyoruz ki bu durumda bile, birazdan Kurum yetkililerince günlük reçete giriş sayısı açıklanacak, meslektaşlarımızın ve hastalarının yaşadığı sorunların üstü örtülmeye çalışılacak. Ancak söylediklerimizin gerçekliğini anlamak için Türkiye’nin herhangi bir yerindeki herhangi bir eczaneyi ziyaret etmek yeterlidir. Eczacılar mesai saatleri dışında çalışarak sorunu aşmaya çalışmaktadır örneğin, geçen ay 3 gün süreyle, reçete onay işlemlerinin yüzde 60’ı mesai saatleri dışında gerçekleştirilmiştir. Yani eczanelere gelen her 10 hastanın 6’sı ilaçlarını ancak ertesi gün alabilmiştir.

Eczacılar sağlığın ertelenemeyeceği bilinci ve duyarlılığı ile, kendilerini de mağdur eden sistemi işler kılmak için olağanüstü çaba harcamaktadır. Ancak bizler eczanelerimizde yaşanan sorunun gerçekliği ve yakıcılığı karşısında, bu kronik soruna ilişkin yüzeysel ve geçici değil, kalıcı çözüm üretilmesi talebimizi tekrar ediyoruz. Bizler hastalarımızın zamanında ilaca ulaşması için çabalıyoruz ancak aynı zamanda, gece yarıları sistemin çalıştığı anı kollamak istemiyoruz. Onurlu çalışma koşulları talep ediyoruz. Bu nedenle reçete sayısı üzerinden yeni bir polemik üretilmesi için değil, soruna acilen bir çözüm bulunması için yetkililere sesleniyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
MERKEZ HEYETİ