Ana Sayfa Ekonomi Nükleer Enerji Japonya&Rusya

Nükleer Enerji Japonya&Rusya

Akkuyu’daki santral için Ruslarla anlaşılması sonrasında Sinop’taki santral için de Türkiye ile Japonya arasında işbirliği mutabakatı imzalandıTürkiye, Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral için Japonlarla anlaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye’de Sinop’ta kurulması planlanan santral için temaslarda bulunmak üzere geldiği Japonya’da, Ekonomi-Ticaret ve Sanayi Bakanı Akihiro Ohata ile Türkiye-Japonya arasında nükleer santral kurulmasına ilişkin işbirliği mutabakatı imzalandı.

‘AKDENİZ’DE RUSLAR, KARADENİZ’DE JAPONLAR’
Yıldız, Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrallerden birinin Akdeniz’de Ruslarla, Karadeniz’de de Japonlarla çalışmak istediklerini ifade etti.

Nükleer santral meselesinin iki ülke arasındaki uluslararası ilişkilerde de önemini vurgulayan Yıldız, bu bağlamda Türkiye ve Japonya hükümetlerinin siyasi kararlılıklarını önemsediklerini kaydetti.

Yıldız, bu siyasi kararlılığın siyasetin serbest piyasaya müdahalesinin olmadığını kaydederek, bunun bir koordinasyon ve işbirliği olduğunu söyledi.

Türkiye’nin daha önce iki önemli nükleer güç santrali için müzakereler yaptığını hatırlatan Yıldız, iki ülke arasında yapılacak müzakerelerin, kamu, finansman gibi unsurlarının yanında işbirliği yönünün de olacağını dile getirdi.

‘GEÇ KALINDI, ZAMAN KAYBETMEYECEĞİZ’
Yıldız, Japonya ile nükleer güç santrali konusunun dışında, enerji tasarrufu gibi konularda da işbirliği yapabileceklerine inandıklarını belirtti.

Yıldız, Türkiye’nin nükleer santraller konusunda geç kaldığını ve bu konuda artık zaman kaybedilmeyeceği vurgusunu yaptı