Ana Sayfa Görüşler Medikal Pencereden Kısacık Bir Merhaba…

Medikal Pencereden Kısacık Bir Merhaba…

Paylaş

Bir ülke sanayiindeki en dinamik sektörlerden biri, hiç kuşkusuz, içinde bulunduğumuz İlaç endüstrisidir.

Bu sektörde, medikal alandaki katkı, elbette ki tecrübeyle birlikte artmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca medikal alanda gerçekten çok bilgili olmak yeterli mi? Bunun yanına mutlaka diğer donanımların ve satış ekibinin sahada kullandığı en önemli fonksiyonlardan birisi olan “ilişki yönetimi” kavramının da bizler tarafından içselleştirilmesi gerekmektedir. O kadar ki, daha önce bu denli sahaya çıkmayan ancak şimdi hemen her an sahaya çıkıp ekip arkadaşlarıyla yan yana mücadele eden Medikal Müdürlerin, sadece bilgileri değil, ilişki yönetimleriyle de ekip arkadaşlarına değer katmaları gerekmektedir.

Diğer yandan, sadece merkezden tüm Türkiye’ye yetişmeye çalışan bir Medikal Müdürlük, saha ihtiyaçlarına yetişememeye başlayınca, Bölgesel Medikal Müdürlük kavramı ortaya çıkmıştır. İlaç endüstrisi ve devletin sağlık politikaları konusunda esen rüzgarları çok iyi analiz eden endüstri, Bölgesel Medikal Müdürlük sistemini uygulamaya sokmuştur. Bu sistemi oldukça güzel uygulayan firmalar olduğu gibi, hazır olmayanlar ve gecikenler de(özellikle yerli firmalar) mevcuttur.

Bunun nedeni elbette öncelikle algıdan kaynaklanmaktadır. Çok uluslu şirketler Bölgesel Medikal Müdürlüğü, kendi markalarına değer katacak bir kadro olarak görüp, kadronun içini buna gore doldurmaktadırlar. Buna karşın yerli firmalarda bu kadroya karşı algı, sahada çalışacak, bir tür uzman mümessil şeklinde algılanmaktadır(gerçi bazı çok uluslu firmalar da aynı hataya düşmüş durumdadırlar). Fakat geçmiş tecrübeler, bu hatalı düşüncenin hem firma, hem de çalışan açısından hiç verimli olmadığını maalesef tekrarlarla göstermiş bulunmaktadır.

Merkez-Bölgesel Medikal Müdürler; son dönemde geri ödeme kurumlarının ve hastanelerin, ilaç endüstrisi çalışanlarına getirdiği ziyaret ve tanıtım kısıtlamaları göz önüne alındığında, daha da fazla önem kazanmıştır. Ama aynı zamanda sorumluluklarının da bir o kadar arttığını göz ardı etmemek gerekmektedir.

Son olarak, sadece Medikal departman çalışanları değil, tüm sektör çalışanları için en önemli konuların başında çalışma huzuru gelmektedir. Sektörel olarak sancılı dönemlerle çakışan bu günler, umarım, herkes için çalışma huzurunun da eksilmediği günler olur. Sağlık ve aydınlık dolu günler dileğiyle, Mutlu Yıllar