Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bebek mamaları markette satılmamalı

Bebek mamaları markette satılmamalı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Bebeklerimizin yani geleceğimizin sağlığı göz ardı edilemez. Bu yüzden bebek mamaları bir an önce Saşlık Bakanlığı’nın denetimine girmeli, marketlerde satılması engellenmeli, sadece eczanelerde satılmalıdır” dedi.

TEİS Eskişehir’de ikiz bebeklerin mamadan zehirlenerek öldüğü şüphesi üzerine, mamaların hangi koşullarda, nerede ve nasıl satıldığı konusu yeniden gündeme gelmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Saydan, öncelikle Eskişehir’de yaşanan bebeklerin ölümünden dolayı duydukları üzüntünün derin olduğunu, bu elim olayın bebek mamasından kaynaklandığı şüphesinin bile son derece üzücü bir durum olarak nitelerken, “Sendikamız kurulduğundan bu yana bebek mamalarının eczanelerde ve Sağlık Bakanlığının denetiminde satılması gerektiğini savunmuş ve halen bu konudaki mücadelesini sürdürmektedir. Çünkü bebeklerimizin yani geleceğimizin sağlığı göz ardı edilemez. Bebek oyuncakları ve bezleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak satılmaktayken, mamaların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması son derece vahimdir” dedi.

-“TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MAMALARA RUHSAT VEREMEMELİ”-

Yazılı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın sadece hayvan yemlerine onay veren ve pestisit kontrolü yapabilen, etken madde, yabancı madde analizi yapamadığı halde bebek mamalarını ruhsatlandırması gerektiğini söylerken, “Bebek bezleri ve oyuncaklarının denetimi Sağlık Bakanlığı’ndayken ve Sağlık Bakanlığı’nın elinde son derece titiz tahlilller yapabilen bir Hıfzıssıhha Laboratuarı dururken neden mamaların ruhsatlandırılma yetkisi yeterli tetkik ve tahlili yapamayan Tarım Bakanlığı’na verilmiştir? Mamalar içinde bulunan, vitamin, protein vb bileşimler açısından son derece titizlikle hazırlanması, uygun saklama koşullarında bekletilmesi ve zamanı geçmeden tüketilmesi gereken ürünlerdir. Oysa Tarım Bakanlığı’nın bitkisel ilaçlar ve preparatlar konusunda verdiği denetimsiz ruhsatlandırmadan dolayı birçok vatandaşımızın sağlığını ve hayatını kaybettiği gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Bebek mamalarının da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’na geçmesi için geleceğimizin teminatı bebeklerimizin de sağlığını yitirmesi mi gerekiyor” denildi.

-“BEBEK MAMALARI KİŞİNİN GÖZ ZEVKİNE GÖRE ALINIP BİLİNÇSİZCE TÜKETİLMEYE BAŞLADI”-

Açıklamada, bebek mamalarının sadece eczanelerde ve eczacı kontrolünde satılması gerektiğini, market raflarında satılmaya başlanmasının doğru olmadığını vurgularken, “Mamaların marketlerde satılmaya başlaması sonucunda mamalar hakkında biz eczacılar olarak annelere “anne sütü yeterli olduğu sürece ve zorunlu olmadıkça ilk 6 ay mutlaka anne sütü vermeleri gerektiği’ ya da “hangi mamanın daha uygun olacağını’ ve “nasıl hazırlanacağını’ anlatamadığımız gibi görsel öğelerin ön plana çıkmasıyla bebek mamaları kişinin göz zevkine göre alınıp bilinçsizce tüketilmeye başladı. Üstelik şimdi mamaların üzerine yazılan katkı maddeleri (demir içerdiği vb.) reklam unsuru olarak kullanılmakta ve satışı cazip hale getirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

-“BEBEK MAMALARI MARKETLERİN DEPOLARINDA SAKLANAMAZ”-

Mamaların rutubetsiz ortamda ve uygun oda sıcaklığında saklanması gerektiğini, hangi marketin deposunun böyle bir ortamının mevcut olduğunu, bu konuda hangi kurumun, hangi yöntemle, nasıl bir denetim yaptığını kamuoyuna açıklamasını gerektiğini düşündüklerini söyleyen açıklamada, “Geleceğimizin teminatı bebeklerimizin kullandığı mamaların saklanma koşullarının kontrol edilmediğini düşünmek bile istemiyoruz” ifadelerine yer verildi.

TEİS