Ana Sayfa Ana Sayfa Ege Üniversitesinde ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor

Ege Üniversitesinde ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, ilaç geliştirme çalışmaları kapsamında gönüllüler üzerinde 3, hastalarda ise 1 ilaç adayı molekülün Faz 1 çalışmasını tamamladıklarını bildirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamada ARGEFAR’daki çalışmalar hakkında bilgi aktaran Prof Dr. Göksel, Sağlık Bakanlığının desteği ile ilaç sanayisinin geliştirilmesi için yürütülen çalışmalarda önemli bir ihtiyacı karşıladıklarını ifade etti.

Yerli ilaç çalışmalarının yanı sıra çok uluslu ilaç şirketlerinin de kendilerinden ilaç araştırma taleplerinin arttığını vurgulayan Göksel, şunları kaydetti:

“İlaç adayı moleküllerin ruhsat alabilmesi için hayvanlardaki klinik öncesi fazın ardından son aşamada insanlarda denenmesi gerekmektedir. İnsanlarda ilacın ilk kullanımı kapsamındaki Faz 1 klinik araştırmalar, ülkemizde sadece Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği özel ruhsatlı merkezlerde yapılmaktadır.

ARGEFAR Sevim Bilgiç Faz 1 Kliniği de 2011 yılından bu yana onaylı bir merkez olarak uluslararası standartlarda Faz 1 çalışmalar yürütmektedir. Faz 1 Kliniği, her 2 yılda bir Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından denetlenerek onay belgeleri güncellenmektedir. Bugüne kadar sağlıklı gönüllülerde 3 adet, hastalarda bir adet Faz 1 çalışma gerçekleştirilmiştir.”

“3 bin gönüllü var”

Kamuoyunda “muadil ilaç” olarak da bilinen jenerik ilaçların geliştirilmesi konusunda da faaliyet yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Göksel, muadil ilacın kana geçiş oranıyla orijinal ilacın karşılaştırıldığı ARGEFAR Biyoeşdeğerlik Kliniği’nde bugüne kadar 65 çalışmanın tamamlandığını bildirdi.

Tüm ilaç araştırmalarının insanlar üzerinde gerçekleştirilen aşamaları için gönüllülere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Göksel, “ARGEFAR’ın gönüllü havuzunda 18-55 yaş arası 3 bin gönüllü bulunuyor ancak ilaç araştırmalarında gönüllülük kültürünün daha da geliştirilmesi gerekiyor. Gelecek günlerde ilaç araştırmalarında gönüllü olma temasını işleyen eğitim toplantıları yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Tolga Albay