Ana Sayfa Tıp&Sağlık İhtiyacı Olmayana İlaç Yok

İhtiyacı Olmayana İlaç Yok

Paylaş

İhtiyacı olmayana ilaç yok

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta dönüşüm programını vatandaşın çilesini, sıkıntılarını sonlandırmak ve hayatını kolaylaştırmak için yaptıklarını söyledi. Akdağ, son 14 yılda sağlıkta memnuniyetin yaklaşık 2 katına çıktığını ifade ederek, akılcı ilaç kullanımını sağlayacaklarını ve ihtiyacı olanın hemen ulaşacağı ilacın, ihtiyacı olmayanın kullanmayacağı bir hale getirileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenen, ‘3. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi’ne katılan Akdağ, sağlıkta dönüşüm programını, vatandaşın çilesini, sıkıntılarını sonlandırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için yaptıklarını söyledi.

Akdağ, 2003’te başlattıkları ilk programda başarılı olduklarını anlatarak, geçmişte sağlık konusunda ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşandığını ancak bu alanda yaptıkları çalışmalarla Türkiye’ye büyük aşama kaydettirdiklerini aktardı.
Vatandaş memnuniyeti yaklaşık 2 katına çıktı

Sağlıkta yaptıkları dönüşümü değerlendiren Akdağ, 2002 ile 2016’yı kıyasladıkları zaman, vatandaş memnuniyetinin yüzde 39’dan yüzde 75-76’ya çıktığını kaydetti.

Bakan Akdağ, bir ailenin yıllık gelirinin yüzde 40’tan fazlasını sağlığa harcamışsa buna ‘buna yıkıcı sağlık harcaması’ dendiğini belirterek, ‘2003’te Türkiye’de aşağı yukarı 166 bin aile buna maruz kalıyordu. 2015’te bu sayı 60 binlerin altına düşmüş oldu. 2013’lerde 30 binlerin altına düşmüştü. Burada ufak bir gerilememiz var. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemi diyorsak, sebeplerinden birisi budur. Özellikle vatandaşın finansal açıdan korunmasını daha da güçlendirmemiz lazım.Hiçbir vatandaşın, sağlığa harcadığı para nedeniyle mağdur olmaması gerekiyor. İkinci dönemin en önemli gayelerinden birisi budur.’ diye konuştu.

http://www.yenisafak.com/hayat/ihtiyaci-olmayana-ilac-yok-2649907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin