Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bakan Akdağ’dan ‘bıçak parası’ Yanıtı

Bakan Akdağ’dan ‘bıçak parası’ Yanıtı

Paylaş

Sağlık Bakanı Akdağ’dan ‘bıçak parası’ yanıtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “bıçak parası” alındığı iddiasına ilişkin, “Bıçak parası gibi herhangi bir ad altında ilave ücret alınması uygulaması bulunmamaktadır” dedi.

“İLAVE ÜCRET ALINMAKTADIR”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı, bakanlığına bağlı sağlık hizmeti sunucularında soru önergesinde belirtildiği gibi bıçak parası gibi herhangi bir ad altında ilave ücret alınması uygulaması bulunmadığını belirterek şöyle dedi:

“Ancak 5510 sayılı Kanun ile yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin, poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde ellisini geçmemek üzere üniversite yönetim kurulu kararıyla öğretim üyelerinin unvanları itibarıyla belirlenen miktarda ilave ücret alınmaktadır. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez ve bu oranları bir katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır. Bu kapsamda öğretim üyesi farkı işlem bedeli, poliklinik muayenelerinde 2, cerrahi işlemlerde 1 katı olarak uygulanmaktadır.”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sadece üniversite hastanelerinde, öğretim üyeleri tarafından mesai saati dışında bizzat verilen sağlık hizmetlerinde uygulanan ilave ücretin hastanenin muhasebe birimine makbuz karşılığı yatırıldığını ve bahse konu ödemelerin kayıt altına alındığını ifade etti.

“BIÇAK PARASI ADI ALTINDA İLAVE ÜCRET UYGULAMASI BULUNMAMAKTADIR”

Sağlık Bakanı, bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ve üniversitelere ait ilgili birimlerin birlikte kullanımına ilişkin protokolü bulunan sağlık hizmeti sunucularında, hizmetin öğretim üyeleri tarafından dahi verilse bıçak parası vb. herhangi bir ad altında ilave ücret uygulaması bulunmadığını, söz konusu hususta bir şikayet veya duyum alındığında ilgili personel hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını kaydetti. (ANKA)

Birgun.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin