Ana Sayfa İlaç Ar-Ge’ye Yılda 9.9 milyar dolar

Ar-Ge’ye Yılda 9.9 milyar dolar

Paylaş

Ar-Ge’ye yılda 9.9 milyar dolar


200 araştırma ve geliştirme projesini birlikte yürüten Novartis’in Ar-Ge rakamı, net cirosunun yüzde 17’sine denk geliyor. Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, birçok farklı araştırma merkeziyle ortak proje yürüttüklerini söylüyor.

Novartis, global operasyonu kapsamında 55 ülkede 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Grubun Kaliforniya, Massachusetts, New Jersey, Paris, Basel, Tokyo, Haydarabad ve Şangay’da yer alan 8 adet Ar-Ge merkezi var. Grup küresel çapta her yıl ortalama 9.9 milyar doların üzerinde Ar-Ge yatırımı yapıyor. Üç kıtada oldukça geniş bir operasyonel altyapı ile çalıştıklarını belirten Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, ‘Ar- Ge kapasitesinin daha da arttırılması için dünyada birçok farklı araştırma merkezleri ile ortaklaşa projeler yürütüyoruz. Ar-Ge rakamımız, net ciromuzun yüzde 17’sine denk geliyor. Her yıl yaptığımız bu yatırımla, dünyanın en büyük 2 bin 500 şirketinin Ar-Ge süreçlerine ayırdığı finansal kaynakları inceleyen EU Industrial R&D Investment Scorboard verilerine göre tüm dünyada beşinci, ilaç şirketleri arasında ise ilk sırada yer aldık’ dedi. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) anketine göre; Türkiye’de 2014 yılında yaptıkları 8.4 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’deki klinik araştırma yatırımlarının yüzde 8’lik bölümünü gerçekleştirdiklerini anlatan Pınar Üstündağ, ‘2015 yılı resmi olmayan verilerine göre de Türkiye’de klinik araştırmaya yapılan yaklaşık 75 milyon dolarlık yatırımın yüzde 17’sini Novartis Onkoloji klinik araştırma çalışmaları ve erken erişim programı uygulamalarıyla tek başına üstlenmiş durumda. Novartis Türkiye genelinde ise bu oran yüzde 31’ diye konuştu.

Novartis’te araştırma-geliştirme faaliyetlerini ABD’nin Cambridge kentinde bulunan Novartis Biyomedikal Araştırma Enstitüleri aracılığıyla yürüttüklerini belirten Üstündağ, ‘Biyoteknoloji alanında uzman 120 kuruluş ve 20 ülkedeki 280 akademik merkez ile stratejik işbirliğimiz var. Bunların arasında Stanford ve MIT gibi üniversiteler de bulunuyor. Ayrıca aynı anda 200 araştırma ve geliştirme projesini aktif biçimde yürütüyoruz’ dedi. Novartis Onkoloji olarak; geliştirme fazında olan 28 yeni molekül ile birlikte 19 kanser yolağını hedef alan çalışmaları olduğunu anlatan Üstündağ, ‘Globalde 340’tan fazla klinik çalışma yürütüyoruz. GSK portföyünü satın almamızla birlikte; biyolojik hastalık yolaklarını hedef alan geniş bir ilaç portföyüne sahip olduk’ ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE BİLİMDEN DAHA ÇOK FAYDALANMALI’

Türkiye’nin 2023 hedefl erini yakalaması için bilim ve inovasyondan daha fazla faydalanması gerektiğinin altını çizen Pınar Üstündağ, ‘Ar-Ge’nin en fazla gündemde olduğu, inovasyon ve gelişimin en yoğun yaşandığı ilaç sektöründe, hiç kuşkusuz ki bu alanda yapılacak yatırımlar Türkiye’ye olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. 2011 verilerine göre global olarak 36. sıralarda yer alan Türkiye Ar-Ge yatırımları son yıllarda yapılan atılımlar, üniversite, özel sektör, kamu ve kurumlarının ilgisiyle önemli bir ivme kazandı. Bu ivmenin etkisiyle Türkiye, Ar-Ge konusunda uluslararası rekabet gücüne sahip, bu alandan daha fazla pay alan ve dünya ilaç endüstrisinde küresel bir oyuncu haline gelebilecek potansiyele sahiptir’ diye konuştu.

Kişiye özel tedavi gelişecek

Onkolojide geleneksel yaklaşımların yerini modern yaklaşımlara bıraktığı bir dönemden geçildiğini anlatan Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, ‘Teknoloji sayesinde artık hastaların genleri ve proteinleri üzerinde geçmişte yapamadığımız ölçülerde analizler yapabiliyoruz. Geliştirdiğimiz ilaçlar da bu analizlerden alınan bilgiler ışığında tedavilere daha yüksek oranda olumlu yanıt verecek hâle getirilebiliyor. Novartis Onkoloji olarak biz de, sektörel açıdan da yaygın olarak tercih edilen kişiye özel tedavi anlayışını yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Sektör de bu yöne doğru ilerliyor’ diye konuştu.

Kezban Karaboğa
Dünya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin