Ana Sayfa İlaç ABD’de İlaç Karteli Krizi

ABD’de İlaç Karteli Krizi

Paylaş

ABD’de ilaç karteli krizi

ABD’de büyük ilaç şirketlerinin anlaşmalı fiyat belirlemek suretiyle kartel oluşturmaları nedeniyle soruşturulması istendi.

Amerikalı iki Kongre üyesi, önde gelen dört ilaç şirketinin ilaçta anlaşmalı fiyat uyguladıkları kuşkusu üzerine federal anti-tröst denetimcileri tarafından soruşturulmasını istediler.

Senatör Bernie Sanders ve Temsilciler Meclisi üyesi Elijah Cummings’in Sanofi SA , Eli Lily , Merck&Co ve Novo Nordisk  şirketlerinin insülin ve  başka diyabet ilaçlarındaki fiyat artışları nedeniyle soruşturulmaları talebi Adalet Bakanlığı ile Federal Ticaret Komisyonu’na bir mektupla iletildi.

İki kongre üyesi mektupta, insülin fiyatlarındaki baş döndürücü artışın nedenini sorgularken, fiyat artışlarının  aynı  zamanlara denk geldiğini gösteren bir de çizelge sundular. Sanders ve Cummings, diyabet hastalarının kan şekeri  düzeyini kontrol etmek için kullandıkları bir ilaç olan ensülinin patent süresinin 75 yıl önce dolduğuna da dikkat çektiler.
İki kongre üyesi, geçen yıl da jenerik ilaçlara uyguladıkları fiyat artışları nedeniyle 14 ilaç şirketi hakkında soruşturma açılmasını istemişlerdi. Adalet bakanlığı konuyla ilgili bir yorum yapmadı ancak Sanofi sözcüsü ilaç fiyatlarını bağımsız olarak belirlediklerini söylerken, Novo Nordisk  de benzer bir açıklama yaptı ve kullandıkları ticari yöntemleri savundu.
Ensülin üretmediğini açıklayan Merck ise, diyabete karşı başka ilaçlar üretiyor. Eli Lily şirketi de suçlamaları reddederek ABD’deki insülin piyasasının çok rekabetçi olduğunu belirtti.
REUTERS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin