Ana Sayfa Ekonomi OHAL Kararı TBMM’de Kabul Edildi

OHAL Kararı TBMM’de Kabul Edildi

OHAL kararı TBMM’de kabul edildi

Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen 3 aylık olağanüstü hal kararı AK Parti ve MHP’nin 346 oyu ile Meclis’te kabul edildi. CHP ile HDP milletvekilleri ‘hayır’ oyu kullandı.

Bakanlar Kurulunca, Milli Güvenlik Kurulunun tavsiyesi üzerine demokrasi, hukuk, özgürlükleri koruma ve güçlendirme amacıyla 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) uygulanmasına yönelik Başbakanlık tezkeresi üzerinde hükümet, gruplar ve şahıslar adına yapılan konuşmaların ardından tezkere yeniden okunarak oya sunuldu.
AK Parti’nin, oylamanın açık yapılmasına dair önerisi kabul edildi. Elektronik cihazla yapılan açık oylamada, 461 milletvekili oy kullandı.
Tezkere, 115 ret oyuna karşı 346 oyla kabul edildi.
AK Parti ve MHP milletvekilleri tezkereye ‘evet’ oyu verirken, CHP ile HDP ‘hayır’ oyu kullandı.
Buna göre Anayasa’nın 120. maddesi ile Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3. maddesinin (b) bendi kapsamında, ülke genelinde 21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01.00’den itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.
‘Devlet millete değil, kendisine OHAL ilan etti’
Başbakan Binali Yıldırım, tezkerenin Meclis’te geçmesinin ardından açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, ‘Asil duruşundan dolayı Meclisimize teşekkür ediyorum’ dedi.
Yıldırım, ‘Alınan bu kararla devlet, millete değil, kendisine olağanüstü hal ilan etmiştir’ diye konuştu.
Kılıçdaroğlu oylamaya katılmadı
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasının ardından Yıldırım’ın yanına giderek tokalaştı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Bakanlar Kurulu sıralarına doğru ilerleyerek Başbakan Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in de aralarında bulunduğu ön sırada oturan bakanlarla tokalaştı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmelerin bir bölümünde yer alırken oylamaya katılmadı.
Genel Kurulda, bugün sadece Başbakanlık tezkeresinin görüşülmesi ve yarın çalışılmamasına dair Danışma Kurulu önerisi kabul edildi.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, birleşimi 26 Temmuz Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere kapattı.

Yenişafak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin