Ana Sayfa İlaç Bakan Sektör Temsilcileri Biraraya Geldi

Bakan Sektör Temsilcileri Biraraya Geldi

Bakan Akdağ, İlaç Sektör Temsilcileri İle
Bir Araya Geldi

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ başkanlığında, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Amerikan Ticaret Odası ve ilaç sektörü temsilcileri bir araya geldi.

TOBB Genel Merkezi’ndeki toplantıda, Türkiye’de sağlık endüstrisinin geliştirilmesi, yatırımların arttırılması hususlarında taraflar arasında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bakan Akdağ, toplantıda yaptığı konuşmada 2002 yılında hayata geçirilen ve tüm Dünyada başarı hikâyesi olarak değerlendirilen “Sağlıkta Dönüşüm Programı” hakkında bilgi verdi. Sağlık hizmetlerine erişimdeki kolaylığın, hizmet kalitesi ve verimliliğindeki artışın neticesinde anne-bebek ölüm oranının azaldığını söyleyen Akdağ, sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranının ise arttığını vurguladı.

Akdağ “Bir diğer başarı hikâyesi de bu dönüşüm gerçekleştirilirken vatandaşımızın sağlık harcamalarının yıkıcı etkisinden korunabilmiş olmasıdır” dedi. 

Toplantıya katılan ABD heyetine, sağlık alanındaki yenilikçi teknolojilerin uygun fiyatlarla ülkemize gecikmeksizin kazandırılması yönünde görüşmelere ve çalışmalara başlanabileceği mesajı verildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gürsöz ise toplantıda,  ilaç ve tıbbi cihaz sektörü hakkında genel bilgiler verdi. İlaç alanında hali hazırda 87 üretim tesisi olduğunu söyleyen Gürsöz,  bu tesislerin 14’ünün son 5 yılda faaliyete geçtiğini 5 yeni yatırımın da halen yapım aşamasında olduğunu belirtti.

Buluşmada; sektörel görünümün yanı sıra “Türkiye’de yatırım yapmak için 11 iyi neden” başlığı altında ülkemizdeki yatırım fırsatları da katılımcılarla paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçen ay da Boston’da Amerikan Ticaret Odası ve ilaç sektörü temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; görüşmelerde ilaç ve tıbbi cihaz alanlarında iki ülke arasındaki işbirliğinin ve yatırımların geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunulmuştu. 

saglik.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin