Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mecburi Hizmetini Yapmayan Hekimin Çalışması Usulsüzdür

Mecburi Hizmetini Yapmayan Hekimin Çalışması Usulsüzdür

Bakan Prof.Dr.Recep Akdağ: Mecburi hizmetini yapmadan usulsüz çalışan hekime müsamaha göstermeyeceğiz

Bu husustaki öncelik her yıl tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı değişikliği olmaktan çıktı.  4 bin 500 öğrenci alınıyordu, şimdi 11 bin öğrenci alınıyor.  Mezun olan doktorların ya da uzman doktorların dağılımı ile ilgili bir öncelik haline dönüştü. 

Dağılım ile ilgili ciddi problemlerimiz devam ediyor.  Bu konu hemen çalışmaya başladık.  Özel sektörler ilgili de bir mesele var.  Özellikle ilk 3 günde şöyle bir gözlemimiz oldu, devlet hizmeti yükümlülüğü olan bazı arkadaşlarımızın bu yükümlülüğü yerine getirmediklerini özellikle uzman hekimlik aşamasında ve büyük şehirlerde usülsuz olarak kural dışı çalıştıklarını tespit ettik.   Şuanda sayısını tespit etmeye çalışıyoruz.  Buna kesinlikle izin müsemaha göstermeyeceğiz. 

Devlet hizmeti yükümlülüğü benimde hekim olarak pek hoşlanmadığım ama mecbur olduğumuzu bildiğim bir konu biz eğer beş ve altıncı bölge illeri ya da ilçelerinde hekim istihdamı yapabilmek için bir kanun yapmış durumdayız.  Yani milletin iradesi bir kanun yapmış durumunda bu iradeyi çiğnetemeyiz.  Bu bir ihtiyaç.  Ne zaman ki sayılarımız artar ve ihtiyaç kalmaz bu kanun değiştirilir.  Ama bugün yürürlükte olan bir kanun var:  Ben hekimlik diplomamı aldım 300-500 gün arasında devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamam gerekiyor.
Bunu tamamlamadan hekimlik pratiğini yapmak kanunen mümkün değil.   Bunu tamamlamadan özel hastanede çalışmak suç.
Bu dengesizliğin en önemli sebebi budur.  Çünkü bahsettiğimiz beşinci ve altıncı bölgeler çok büyük bir pay oluşturmuyor.  80 milyon nüfusun 15 milyonunu oluşturuyor.  İşte biz devlet hizmet yükümlülüğü ile bunu sağlayabiliyoruz.  Kaldı ki o bölgelerde gönüllü çalışan hekimlerimiz de var. Bunu işletirsek sorunumuz kalmayacak.
Tabi bir taraftan da teşvik edici mekanizmaları geliştireceğiz.  Biliyorsunuz bizim eleman temininde, istihdam zorluğu çekilen bölgeler için sözleşmeli kanunumuz var burada 11 bin kadro kalmış.  Bu kadroyu da yine 20 bin üzerine çıkarıyoruz, maliye ile görüşerek hazırlıklarını tamamladık. Zor bölgelere daha fazla ücret ödeyeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin