Ana Sayfa Tıp&Sağlık KDH Uzmanı Hekim ve İlaç Firması ÜTE Tutuklandı

KDH Uzmanı Hekim ve İlaç Firması ÜTE Tutuklandı

Yasaklı ilaçla kürtaj şüphelisi doktor ve ilaç firması çalışanı tutuklandı

ADANA’da kürtaj olmanın yasal süresini geçiren kadınlara yasaklı ilaçlar verip bebeğin düşürülmesine neden olduğu ileri sürülen kadın doğum uzmanı doktor ile ilaçları temin eden ilaç firması çalışanı tutuklandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Sağlık Bakanlığı’nca kullanılması yasak olan ilaçların hamile kadınlara satılarak, düşük yapılmasına neden olduğu bilgisini aldı. Yaklaşık 3 ay önce teknik çalışma başlatan KOM ekipleri, ilaç firmasında çalışan ve kendisini doktor olarak tanıtan Veysel G.’nin, ilaçları piyasada sattığını belirledi. İnternet üzerinden sipariş alan Veysel G.’nin kargo şirketinin bölge sorumluları Gökhan Y. ile Erman S.’nin yardımı ile resmi kayıtları sokulmadan dağıtımını yaptığı saptandı.

Kadın doğum uzmanı Dr. Cem C.’nin de kürtaj süresini geçiren kadınları Veysel G.’ye yönlendirip ilaçla düşük yapmasını sağladığı anlaşıldı. Teknik çalışmasını tamamlayan polis, Dr. Cem C., Veysel G., kargo şirketi yetkilileri Gökhan Y. ile Erdem S. gözaltına alındı. Sorguya alınan şüphelilerden Veysel G.’nin evinde yapılan aramalarda Sağlık Bakanlığı’nın 2012’de piyasadan çektiği yasaklı 530 kutu ilaç ile 106 gebelik testi ele geçirildi.

Sağlık Bakanlığı’nca satılması ve kullanılması yasak olan ilaçları internet üzerinden sipariş alıp piyasaya sürdüğü belirlenen Veysel G.’nin Malatya, Osmaniye, Niğde, Gaziantep ve Kayseri başta olmak üzere birçok ilde yaşayan hamile kadına ilaç sattığı saptandı. İlaçları kargo şirketi çalışanları Gökhan Y. ve Erman S.’nin sayesinde ulaştırdığı anlaşılan Veysel G.’nin kritik durumlardaki hastaları da Dr. Cem C.’ye yönlendirdiği anlaşıldı.

Şüpheliler Dr. Cem C. ile Veysel G., sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanırken Gökhan Y. ile Erman S. ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Fatih KARAÇALI/ADANA, (DHA) – Hürriyet

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin