Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kanser İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor

Kanser İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor

ERÜ Hastanesi Başhekimi: Kanser iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, 12 radyoloji teknisyeninin kansere yakalandığına ilişkin basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Doğru, yaptığı yazılı açıklamada, hastanelerinde 12 kişinin tiroid kanseri olduğuna dair haberlerin gerçekle bağdaşmadığını belirtti.

Tiroid kanser vakalarının istatiksel olarak rastlantı da olabileceğini, ortamdan veya başka nedenlerden de kaynaklanabileceğini anlatan Doğru, şunları kaydetti:

‘İşyeri Sağlığı ve Güvenliği Birimimiz tarafından 2015 yılında 3 bin kadar çalışanımızın rutin iş sağlığı muayeneleri sırasında 2 çalışanın tiroidinde nodül tespit edilmiş olup, yapılan biyopsi ve ameliyatları sonrasında 2 çalışan tedavi edilmiş ve normal hayatlarına dönmüştür. Bu iki kişiden biri anjiyo çalışanı ve ailesinde Tiroid CA mevcut, diğeri ise anjiyo ile ilgili olmayan bir alanda çalışmaktadır. Asıl vurgulanması gereken bu kişilerin periyodik muayene sayesinde hastalıklarının erken dönemde tespit edilmesi ve tedavilerinin erkenden yapılıp hayata kazandırılmalarıdır. Ayrıca tüm radyoloji birimlerimizde çalışanların sağlığı ve güvenliği için her türlü koruyucu teçhizatımız mevcuttur. Radyoloji birimlerimizde tüm radyasyon alanları ise Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından lisanslıdır.’

Çalışan sağlığı için hastanede her türlü önlemin alındığını aktaran Doğru, ‘Bir sendika kaynaklı olduğu öğrenilen ve birçok ulusal basın kuruluşunda yer alan haberler, abartılı ve gerçeği yansıtmamaktadır. Hastanemizde çalışan tüm personele yapılan sağlık taramasında tiroid kanserine rastlanan kişi sayısı sadece 2’dir. Bunların da hastalıkları yine erken dönemde hastanemizce tespit edilerek, tedavi olmaları sağlanmıştır.’ ifadelerini kullandı.

Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin