Ana Sayfa Ekonomi Doktor Menajerliği

Doktor Menajerliği

Türkiye, “Doktor Menajerliği” kavramı ile tanışıyor

Aslında profesyonel desteğe en fazla ihtiyaç duyulan meslek olduğu da aşikar. Hele ki Türkiye koşulları için konuşuyorsak olmazsa olmaz dersek yerinde bir tabir olduğu kanaatindeyim. Neden mi? Bir yandan sürekli değişen mevzuatlar söz konusu, diğer yandan sıkı bir denetime tabi tutuluyor olması ihtiyacı doğuran faktörler arasında ilk sırada. Bu faktörlere bu alandaki dengesiz işleyişi, düzensiz yapıyı, aşırı iş yoğunluğunu da eklersek zaten zaman yoksunu doktorlarımızın profesyonel iş yaşamlarının geleceğini bırakın çizmeye düşünmeye bile vakitleri olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz.

Peki, ne yapar bu doktor menajeri?

Profesyonel bir yöneticidir en başta.
Doktorluğu değil elbette ama sağlık sektöründeki her bir ayrıntıyı doktordan daha iyi bilmesi gerekir. Bunun için sektör hakkında bilgili, deneyimli, mevzuatlara hakim, sektöre dair gelişmeleri yakinen takip edecek zamana ve bu gelişmeleri gelecek için anlamlandıracak öngörüye sahip olmalıdır.
Başarıya giden yolun, geçmişi iyi analiz etmesi, anın koşullarını değerlendirerek gelecek için adım atabilecek tecrübeyi edinmiş olması gerekir.
Başarılı projeler yaratır, aynı zamanda yaratmakla kalmayıp bunu uygulamaya da dökebilmelidir.
Zamanı iyi kullanır ve yapılması gerekeni, atılması gereken zamanda yapar. Ne geç kalır ne de erken davranır.
İnsan ilişkilerini profesyonelce yönetebilmeli, güven yaratabilmek ve sürdürebilmek için dürüstlük ve samimiyetin en temelde yattığını çoktan keşfedebilmiş olmalıdır.
Sorunlara farklı bakış açısıyla yaklaşabilmeli, her zaman farklı alternatiflerin varlığını da göz önünde bulundurabilmelidir.
Rekabetçi olmalı ama yıkıcı rekabete girmemeli. Gerekiyorsa rekabeti farklı bir alana taşımasını bilmeli.
Dünyadaki gelişmeleri yakından izlemeli ve gerektiğinde sadece doktora değil, sektöre yön verebilmeli
Aslına bakarsanız her alanda tam bir profesyonel gibi davranabilmeli. Kendine, doktora, sektöre, sektördeki hizmet veren kurumlara, kişilere saygı duymalı.

Temelde her iş zor ama sağlık sektörünün yolları biraz daha çetrefilli. Bu yüzden çok daha fazla emek harcamayı göze alması gerekiyor Doktor Menajerinin. Kolay değil bu alanda hizmet verebilmek. İşini layıkıyla yapan bir menajerin doktora kazanımları yadsınamayacak kadar fazla. Bir de o tarafa bakalım;

En başta, böylesi bir hizmet yükünü hafifletecek doktorun.
Hem sektörde yaşanan gelişmelerden anında haberi olacak hem de sektördeki gidişatı yakinen izleyebilecek.
Kariyer ve gelecek planlaması yapabilecek zamana sahip olacak. Bu doğrultuda atılması gereken adımları net bir şekilde görecek ve bu konuda zaman harcamasına gerek kalmayacak.
Daha başarılı olacak kuşkusuz, çünkü aklında yer edecek hiçbir soru ve sorunla tek başına kalmayacak.
Hem kamuya hem de insanlara karşı kendini daha iyi ifade edebilecek.
Başarıları ve fikirleri çok daha geniş bir kitleyle paylaşabilme imkanına sahip olacak.

Türkiye’de bu iş layıkıyla yapılabilirse eğer zaten başarıları ile dünya çapında takdir toplamış doktorlarımızın çok daha iyi noktalarda olacağına inancım sonsuz. Türkiye gerçekten sağlık konusunda çok deneyimli ve tecrübeli doktorlara sahip bir ülke. Ne yazık ki ülke olarak en büyük eksiğimiz, sahip olduklarımızın farkında olsak bile bundan pozitif şekilde yararlanamıyor olmamız. Bırakın Avrupa’ya duyurmayı, kendi ülke sınırlarımız içinde bile yeterince paylaşamıyoruz aslında. Çoğu başarılarımız sınırları belli bir sektör içinde kaybolup gidiyor. İşte, Doktor Menajerliğinin tüm bunların önüne geçecek en güzel yapılanma olduğunu düşünüyorum. Hem Türkiye’de sağlık sektörünün geldiği noktayı hem de bu sektörün başarılı doktorlarını sadece biz değil, dünya ülkeleri de duysun istiyorsak bu işin anahtarı Doktor Menajerliği…

 

Akif Özgüller / Sağlık Yatırım Danışmanı

yeniakit.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin