Ana Sayfa İlaç Çerkezköy OSB’de Sektör Toplantısı

Çerkezköy OSB’de Sektör Toplantısı

İlaç sektörü OSB’de toplandı

Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün organizasyonunda akademisyen ile ilaç firmalarının temsilcilerinin katılımıyla ‘Ülkemizde ve Dünyada İlçe Sektörü’ konulu program düzenlendi.

Tekirdağ ilaç ve biomedikal cihaz sektörleri temsilcileriyle akademisyenler Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen programla bir araya geldi. Toplantıda firma temsilcileriyle akademisyenler üretilmesi planlanan yeni ürünler için bire bir görüşme imkanı buldular. İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ Çerkezköy OSB Toplantı Salonu’nda dün saat 14.00’da başlayan programa Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Ş. Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Fahrettin Akçal, Çerkezköy OSB Basın ve Halkla İlişler Müdürü Dr.Gökhan İnce, akademisyenler ile ilaç firmalarının temsilcileri katıldı.

“SEKTÖRÜ DAHA İLERİ NOKTAYA TAŞIMAK İSTİYORUZ” Programın açılış konuşmasını Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Ş. Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Eker, toplantının hayırlı olmasını diledi. İlaç sektöründe akademisler ile firma temsilcilerinin bir araya gelmesinin önemine değinen Eker “2023 vizyonu doğrultusunda üniversite-sanayici iş birliğinde projeler yapıp, sektörü daha ileri noktalara taşımak istiyoruz” dedi.

“ÇERKEZKÖY SANAYİDE MARKA KENT” Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy’ün sanayide marka kent OSB’lerden biri olduğunu söyleyerek, Çerkezköy OSB dışında, Veliköy OSB ile Yalıboyu OSB’nin Çerkezköy sınırları içerisinde faaliyet gösterdiğini belirtti. Çerkezköy OSB içerisinde çok sayıda hem ulusal hem de uluslar arası ilaç firmasının faaliyet gösterdiğini kaydeden Kaymakam Kubilay “Her geçen gün bu firma sayıları artıyor, bazı firmalar ise yatırımlarına yenilerini ekliyor. Bu firmaların Çerkezköy’de faaliyet göstermesinden mutluluk ve gurur duyuyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üretilmesini önemsiyoruz. Bu şekilde ihracatın da artmasınnda memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.  

“11’İ İLİMİZDE FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR” Ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 77 ilaç üretim tesisinin 11 tanesinin Tekirdağ’da faaliyet gösterdiğini anlatan Kaymakam Kubilay şunları söyledi: “İlaç sektörü dünyada katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği sektörlerin başında gelmektedir. Yine ilimizde Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Çorlu Mühendislik Fakültesi-Biomedikal Bölümü gibi ilaç ve tıbbı cihaz, malzeme vb. alanlarda çalışmalar yapan, yapma potansiyeli bulunan akademik birimler bulunmaktadır. Bugünkü toplantıyla ilaç ve biomedikal sektörler açısından akademisyenlerin elinde var olan bilgi ve çalışmaların ilaç ve biomedikal firmalar kanalıyla ürüne dönüştürülmesi suretiyle hem firmalar hem de akademisyenlerin çalışmalarının meyvasını alması amaçlanmaktadır.” SUNUM YAPILDI Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet, katılımcıları selamlayarak toplantının faydalı çalışmalara öncülük edeceğine inandığını söyledi. Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Fahrettin Akçal, sektörün hem dünya hem de Türkiye’deki durumuyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ” Ülke genelindeki ilaç firmalarının yüzde 75’inin İstanbul-Kocaeli-Tekirdağ ve Kırklareli bölgesinde faaliyet gösterdiği söyleyen Fahrettin Akçal “İlaç sektörü dünyanın en büyük sektörleri arasında bulunuyor. Türkiye’de 2014 yılı itibariyle ilaç sektörünün büyüklüğü 14,6 milyar TL iken, 2017 yılı için sektörde yüzde 5.3 oranında bir büyüme hedefleniyor. Sektörde an itibariyle ithalat çok yüksek oranda bulunurken, ihracat ise düşük seviyede seyrediyor. Dengenin sağlanması adına sektöre daha çok katma değeri yüksek ürünler için yatırım gerekiyor” dedi. BİRE BİR GÖRÜŞTÜLER Protokol konuşmaları sonrasında ilaç firma temsilcileri ile akademisyenler kendilerini tanıttı. Günün ilerleyen saatlerinde firma temsilcileriyle akademisyenler yeni ürünler için bire bir görüşmede bulundu.

www.cerkezkoybakis.com.tr/cerkezkoy/ilac-sektoru-osbde-toplandi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin