Ana Sayfa Basında Sağlık Yerli Kanser İlacına Hazırlık

Yerli Kanser İlacına Hazırlık

71
0
Paylaş

Yerli kanser ilacına hazırlık

Türkiye, yerli ilaç üretiminde önemli bir adım attı. Ankara üniversitesi, radyoaktif madde üretip hayvanlar üzerinde test yapılabilen bir merkez kurdu. Bu, Türkiye için bir ilk, hedef ise yine bir ilki gerçekleştirmek.

Türkiye, ilk yerli kanser ilacını üretmeye hazırlanıyor. Ankara Üniversitesi, Türkiye’nin ilk ‘hayvan laboratuvarlı radyofarmasotik üretim ve AR-GE’ tesisini, yani radyoaktif ilaç üretip, hayvan deneylerini yapabilecek ilk merkezini kurdu.

Merkez hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Nükleer Tıp Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, “Amacımız yeni radyoaktif maddeleri Türkiye’de üretmek. Bu bir ilk olacak. Çünkü ürettiğiniz bir kimyasalı, hastalıklı dokuda ne kadar tutulduğunu, nasıl tutulduğunu bilmeden insana veremezsiniz” dedi.

Üniversite bu merkezde hem onkolojik ilaçlar üretecek hem de bu ilaçların kanser tedavisinde etkili olup olmadığını hayvanlar üzerinde test edebilecek.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ YERLİ KANSER İLACI ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Hayvanların görüntülenmesi için PET BT sistemi kullandıklarını belirten Prof. Küçük, bu testin neden önemli olduğunu şöyle aktardı:

“Tedavi etkili mi, tümörü küçültüyor mu, yoksa küçültmüyor veya başka yerde mi etkili… Bunların hepsini görmüş ve bu basamaktan sonra da insan çalışmalarına geçmiş olacağız.”

Üniversitenin hedefi gelecek yıl ilk yerli kanser ilacını üretebilmek.

 ntv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin