Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Turisti 4 misli Fazla Harcıyor

Sağlık Turisti 4 misli Fazla Harcıyor

Sağlık turisti dört misli fazla harcıyor

Avrupa toplumları hızla yaşlanıyor. Yaşlı kıtada kronik hastalıklar çoğalırken kaplıcalarda kür tedavileri yaygınlaşıyor. Buna bağlı olarak da sağlık harcamaları büyük boyutlara ulaşıyor. Yurtdışında tedavi olmak isteyen Avrupalılar için Türkiye, son yıllarda önemli bir durak haline geldi. Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enginer Birdal “Türkiye’de önemli sağlık yatırımları yapılıyor. Bu yatırımlar ülkemizi bölgemizde bir sağlık üssü haline getirebilir. Gelecek 10 yıl içinde sağlık turizminden 20-25 milyar dolar gibi çok ciddi kazanımlar elde edebiliriz. Çünkü tedavi amaçlı gelen turist, diğerine göre ortalama 4 misli daha fazla döviz bırakıyor” dedi. Hasta başına gelirin 2 bin dolardan başladığını dile getiren Birdal “Medikal turizmde ise bu rakam ortalama 12 bin dolara kadar uzanıyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kendi ülkelerinde tedavi imkânını elde etmeleri bile, 3-4 milyon hastayı tedavi etmemiz anlamına geliyor ki; bu bile çok önemli kazanımlar sağlayacak” diye konuştu.

DÜNYADA 9’UNCUYUZ

2014 Sağlık Turizmi Raporu’na göre Türkiye’nin, plastik cerrah sayısı açısından 1.200 cerrah ile dünyada 9’uncu sırada yer aldığını kaydeden Enginer Birdal “Türkiye’ye tedavi için gelen hastaların büyük çoğunluğu temmuz ve ağustos aylarını tercih ediyor. En çok gelinen şehirler arasında ise Antalya ilk sırada. 2011’de 156 bin kişi sağlık turizmi için gelirken bu rakam geçen yıl 480 bin kişi oldu” dedi. ABD ve Avrupa ülkelerine oranla Türkiye’de de aynı hizmetlerin kaliteli ve uygun fiyatlarla sunulduğunu belirten Birdal “ABD ve Avrupa’da bu hizmetleri almak için aylarca sıra beklemek zorunda olanlara ve özellikle ileri yaştaki hastalara bekleme süresi olmaksızın hizmet verilmesi Türkiye’yi daha da cazip hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

haber.star

TURİST 10 BİN DOLAR HARCIYOR
2015’te 746 bin turist sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye geldi. Bu alanda hasta başına düşen harcama 8 ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Türkiye 2015’te sağlık turizminden 5.8 milyar dolar elde etti. Ortalama bir turiste oranla 10 kat fazla harcayan sağlık turisti ülkeye en çok saç ekimi için geliyor. Göz ameliyatları için 3.500-5.000, böbrek nakli için 30.000, karaciğer nakli 120.000, kalp ameliyatı 150.000, kemik iliği nakli için ise 250.000 dolar harcıyor. Türkiye, dünyada sağlık turizmi gelirinde üçüncü sırada yer alıyor. İlk sırada Amerika, ikinci sırada ise Almanya bulunuyor. Hasta sayısı açısından bakıldığında ise yine ilk sırada Amerika, ikinci sırada Almanya, üçüncü sırada Tayland, dördüncü sırada Hindistan ve beşinci sırada Türkiye var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin