Ana Sayfa Tıp&Sağlık Özelde FTR Kotası Artırıldı

Özelde FTR Kotası Artırıldı

Özelde FTR kotası artırıldı

SUT’ta yapılan değişiklikle, fizik tedavi ve rehabilitasyonda uzun bekleme sürelerini önlemek amacıyla özel sağlık hizmeti sunucularında yer alan kota uygulaması kaldırıldı. Sık epilepsi nöbeti geçiren hastaların da epilepsi pillerinde yaşanan sorunlar düzenlendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT), yapılan değişikliklere ilişkin düzenlemeler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. SGK Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, SUT’ta değişiklik yapılmasına dair tebliğle gaziler, maluller ve iç güvenlik harekatında yaralanan güvenlik mensuplarının fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında yer alan bazı sınırlamalar kaldırıldı.

Diğer vatandaşların da fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında yatarak tedavilerinde uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırmak amacıyla özel sağlık hizmeti sunucularında yer alan kota uygulaması da kaldırıldı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında vatandaşların hizmete erişimini artırmak amacıyla özel sağlık hizmeti sunucularında verilen fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında ayakta tedavide kotalarının miktarı artırıldı.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER DE YAPILDI

Düzenlenen tebliğle yatan hastalara dışarıdan temin edilmek üzere yazılan reçeteler nedeniyle eczanelere müracaatlarında kendilerine birikmiş katılım payı çıkması engellendi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı sağlık merkezlerinde yoğun bakım yataklarının tescilinin gecikmesi nedeniyle hizmet sunumunda oluşabilecek aksaklıklarını engellemeye yönelik düzenleme yapıldı.

EPİLEPSİ PİLLERİYLE İLGİLİ SORUN GİDERİLDİ

Tebliğle bazı kemoterapi ilaçlarının endikasyon dışı veya başka bir ilaçla ardışık kullanılması durumunda ortaya çıkan sıkıntıların da giderilmesine yönelik düzenlemeler gerçekleştirildi. Türkiye’de tedavisi yapılamayan hastaların yurt dışına tedaviye gitmeleri durumunda yaşanan mevzuat sıkıntılarının ve sık epilepsi nöbeti geçiren hastalarda kullanılan epilepsi pillerinde yaşanan sorunlarının giderilmesine yönelik değişiklik yapıldı.

ntv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin