Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlaç Verilmeden Önce Etkisi Bilinecek

İlaç Verilmeden Önce Etkisi Bilinecek

İlaç verilmeden önce etkisi bilinecek

Genetik uzmanı Doç. Dr. Veysel Sabri Hançer, Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın son çalışmasıyla kanser ilacının hastaya etkisinin ilaç verilmeden bilinebileceğini söyledi

2016 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, ‘Piri Reis Haritam’ diye tanımladığı hücre onarım haritasının önümüzdeki günlerde yayınlayacakları müjdesini verdi.
Sancar son çalışmasına ilişkin, geçen yıl mayıs ayında bir metod geliştirdiklerini ve genomun herhangi bir yerindeki onarımın haritasını yapabildikleri bilgisini vererek şu açıklamayı yapmıştı: “Nobel ödülü aldıktan sonra bunu daha çok geliştirdik. Şimdi hem normal hücrelerde, kanser hücrelerinde, sistemsel hücrelerde sadece onarımın değil, hasarın olduğu her noktada geliştirebiliyoruz. Bu çalışmayla, kanser tedavisinde en çok kullanılan sisplatinin (kemoterapi ilacı), normal hücre ve kanser hücrelerinde yaptığı hasar ile onarımın haritasını çıkarabileceğiz. Bunun kanser tedavisine yeni yol açacağını umuyorum. Yeni ufuklar açacaktır.”

‘Önden gösterecek’

Sancar’ın açıkladığı yeni çalışmayı değerlendiren Medical Park Genetik Tanı Merkezi’nden Doç. Dr. Veysel Sabri Hançer, şunları söyledi: “Sisplatin birçok kanser hastasına verilen bir ilaç. Ancak bu ilaç her hastada aynı etkiyi göstermiyor. İlaç bazı hastalarda işe yarayıp çok ciddi faydalar sağlarken, bazı hastalarda istenilen etkiyi yaratmıyor. Sancar, çalışması sayesinde ilaç hastaya verilmeden önce nasıl bir etki göstereceği öncesinden anlaşılacak. Çalışma belirteçlere bakılmadan ilacın ne kadar faydalı olup olmayacağını önden gösterecek. Dolayısıyla ilacı hastalara vermeden hastalığın nasıl seyredeceğini, etkilerinin nasıl olacağını öncesinden bileceğiz.

‘Kombine tedavi’

Örnek vermemiz gerekirse, İstanbul’dan İzmit’e gidecek bir aracın yolda nasıl bir performans sergileyeceği, yolda kalıp kalmayacağı öncesinden bilinecek. Sancar Hoca’nın sisplatin ilacı üzerindeki çalışmaları yeni bilgiler içeriyor. Kanser hastaları için birkaç ilacın kullandığı kombine tedavi yöntemi de söz konusu. Kombine tedavi çalışmalarının hastalardaki etkilerini önceden tahmin etmek için çalışmalar devam ediyor. Sisplatin özellikle kolon, testis ve yumurtalık kanserlerinde kullanılıyor. İlaç, özelikle radyoterapi gibi lokal tedaviye cevap vermeyen hastalarda hayli işe yarıyor.”

‘ABD ile yarışır duruma gelinmeli’

Türk Bilim Tarihi Kurumu (TBTK), Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’a ‘Şeref Üyeliği’ beratı verdi. Törende konuşan Sancar, “Türkiye bilim alanında ABD’yle yarışır duruma gelmelidir” dedi. Sancar, Nobel’in Türkiye için dönüm noktası olarak görülmesinin mutluluğunu yaşadığını belirterek Türkiye’de bilimin gelişmesi için elinden geleni yapacağını kaydetti.

AA

Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin