Ana Sayfa İlaç SSK’ya Fahiş Fiyatla İlaç Satmanın Cezası Belli Oldu

SSK’ya Fahiş Fiyatla İlaç Satmanın Cezası Belli Oldu

Paylaş

SSK’ya fahiş fiyatla ilaç satmanın cezası belli oldu

‘SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı’ iddiasıyla  yargılanan Eski Roche Müstahzarları Sanayi AŞ Genel Müdürü Faruk Yöneyman, eski  SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel  Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık, ‘ihaleye  fesat karıştırmak  ve bu suça iştirak etmek” suçundan 4’er yıl 2’şer ay hapis  cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuksuz  sanıklar Ahmet Sarıbay, Mehmet Burak, Ümit Ceylan, Azmi Arslan, Nazmi Celal Güler  ile müşteki sanık Veysi Mungan ve tarafların avukatları katıldı.
 
Davaya ilişkin son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.
 
Sanık avukatları da müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini ya  da davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesini istedi.
 
Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Orhan Canbolat, Hülya  Özdemir, Servet Rüştü Karahan, Nazmi Güleyüpoğlu, Gülşen Terakye’yi ‘ihaleye  fesat karıştırmak’, sanıklar Faruk Yöneyman, Gökhan Demir, Tahir Ünsal, Ahmet  Sarıbay, Burak Mehmet Sarıbay’ı ‘ihaleye fesat karıştırma suçuna iştirak’  suçlarından 5’er yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet, sanıkların yargılamadaki  tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezalarını 4’er yıl 2’şer aya indirdi.
 
Mahkeme, sanıklar Orhan Canbolat, Hülya Özdemir, Servet Rüştü Karahan,  Nazmi Güleyüpoğlu, Gülşen Terakye, Sait Ersoy, İhsan Yener Kaya, Zehra İnci  Koyuncu, İsmail Şeref Sümer, Azmi Arslan, Nazmi Celal Güler hakkında ‘görevi  kötüye kullanmak’ suçundan açılan davanın, zaman aşımından düşürülmesine karar  verdi.
 
Sanıklar Sait Ersoy, İhsan Yener Kaya, Zehra İnci Koyuncu, İsmail  Şeref Sümer, Azmi Arslan, Ümit Ceylan ve Nazmi Celal Güler’in ‘ihaleye fesat  karıştırma’ suçundan ‘yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediği’ gerekçesiyle  ayrı ayrı beraatlerini kararlaştıran heyet, müşteki sanık Veysi Mungan hakkında  daha önce beraat kararı verildiğinden yeniden karar vermeye yer olmadığına  hükmetti.
 
İddianameden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir ihbar  üzerine 2004 yılında SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı iddiasına ilişkin başlatılan  soruşturma kapsamında, aralarında SSK’nın yöneticileri ile Roche ilaç firmasının  sorumluları hakkında iddianame hazırlanmıştı.   İddianamede, eski Roche  Müstahzarları Sanayi AŞ Genel Müdürü Faruk Yöneyman, eski SSK İlaç ve Eczacılık  Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr.  Orhan Canpolat’ın da aralarında bulunduğu 18 sanığın ”görevi kötüye kullanmak”  ve ”ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından cezalandırılmaları talep edilmişti.

gazetvatan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin