Ana Sayfa Ekonomi Sağlıkta en Fazla Eczane ve Diş Hekimi Arıyoruz

Sağlıkta en Fazla Eczane ve Diş Hekimi Arıyoruz

Paylaş

Sağlıkta en fazla eczane ve diş hekimi arıyoruz

Türkiye’nin en büyük online firma rehberi YellowPages.com.tr üzerinde 850 binden fazla firma bulunduran Yellow Pages, son 1 yılda kullanıcıların sağlıkla ilgili en çok ne aradığını ortaya koydu

Türkiye’nin en büyük dijital firma rehberi Yellow Pages, sağlık arama istatistiklerini açıkladır. Yellow Pages verilerine göre kullanıcılar en çok eczaneleri arıyor. Eczanelerin sağlık aramaları içerisindeki oranı yüzde 21. Aramalarda sonbahar ve kış aylarında yükselişi görünüyor. Soğuk havalarla birlikte hastalıkların artması kış aylarındaki aramaların yükselmesiyle paralel seyrediyor. Erkekler yüzde 55 oranla kadınlara göre eczaneleri daha çok arıyor. En çok arama yüzde 46 ile İstanbul’da, en az ise yüzde 0.04 ile Muş’ta yapılıyor. En çok eczane arayan yaş aralığı yine 25-34 arası iken en az online arama yapan yaş grubu ise 65 ve üzeri.

Eczaneleri hastaneler takip ediyor. Hastanelerin YellowPages.com.tr’deki toplam sağlık aramaları içindeki oranı yüzde 16. Devlet hastanelerinin toplam hastaneler içerisinde aranma oranı ise yüzde 6. Hastaneler aramalarının yüzde 54’ü erkek, yüzde 46’sı kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor. Aramalar yüzde 39 ile en çok İstanbul’da gerçekleşiyor. Tıp merkezleri yüzde 8 ile önemli bir paya sahip durumdayken sağlık ocaklarının yüzde 3’lük, dispanserlerin ise yüzde 1’lik arama hacmine sahip olduğunu görüyoruz.

DOKTOR ARAMALARINDA DİŞ HEKİMLERİ ÖNDE
Doktorlar arasında en çok aranan branş ise yüzde 27 oranla diş hekimleri. Tüm sağlık aramalarında diş klinikleri yüzde 9’luk bir oran içeriyor. Tıbbi laboratuvarlar tüm aramalarda yüzde 2’lik bir paya sahip. Medikal ürün aramaları, toplam sağlık sektörü içerisindeki aramaların yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Mobil aramaların, masaüstü aramalarını geçmiş olmasına rağmen sağlık sektöründeki aramalarda durum farklı. Tüm aramaların yüzde 52’si mobilden gelirken sağlık aramalarının yüzde 83’ü masaüstü cihazlardan geliyor.

posta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin