Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mini Çiplerin İçinde Organ Yetişiyor

Mini Çiplerin İçinde Organ Yetişiyor

Mini Çiplerin İçinde Organ Yetişiyor

Bilim adamları artık laboratuvarda düşünebilen minik beyin topları yapmanın üzerine çıktı. Araştırmacılar mini çiplerin içinde fonksiyonel ama küçük organ üretimi yapabiliyor.

Üretilen minik organ modelleri bir araya gelerek küçük Frankenstein canavarları yapabilir. Bu bilim kurgusal fikrin altında ise yararlı bir şeyler var. Bu küçük vücut parçaları yeni ilaçların güvenliği ve yararlılığı için testlerde kullanılabilir. Belki bir gün bu testleri hayvanlar üzerinde yapmak zorunda kalmayız. Bu sayede testler prototipler üzerinde yapılabilir.

Şu anda fonksiyonel organ olarak akciğer ve kalp yapılabiliyor. Ayrıca araştırmacılar üreme organlarını hayvanlara nakledebiliyor. Ancak mini organlardan önce damar düzeni ve hücresel bağlantı alanında büyük gelişmeler elde edildi. Laboratuvarda gerçek organ taklit ederken araştırmacılar basitçe kabın içerisinde bir hücre yığını yetiştirmiyor. Hücreler başka farklı hücrelere bağlanıp onlar ile birleşerek üç boyutlu bir yapı oluşturuyor. Bu yapılar sıkı hücre yapıları ve küçük kanallardan ve damarlardan oluşan bir ağa ihtiyaç duyuyor. Bu ağda besinler, kimyasal sinyaller, kan hücreleri ve ilaçlar bulunuyor. Bunu yapmak için Toronto Üniversitesi‘nden Milica Radisic inanılmaz ince katmanlardan esnek, poly(octamethylene maleate (anhydride)citrate) adı verilen kısaca POMaC isimli çözünebilir elastomer üretti.

POMaC‘ın her bir katmanı 50-100 mikrometrelik küçük delikler barındırıyor. Bu ince katmanlar üst üste getirildiğinde bu küçük delikler üç boyutlu koridor haline geliyor. Bu yapının tamamının boyutu ise 5 milimetreye 3 milimetre yani tek bir pirinç tanesi kadar. Ayrıca bu dokuların düzenli bir ritmi de var. Tıpkı kalp gibi.

Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin