Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlaç Şirketlerinin Etik Dışı Pazarlama Yöntemi

İlaç Şirketlerinin Etik Dışı Pazarlama Yöntemi

Paylaş

İLAÇ ŞİRKETLERİNDEN ŞEYTANİ BİR PAZARLAMA NUMARASI

Prof.Dr.Ahmet R. Küçükusta Yazısı:

BMJ’ de yayınlanan araştırmaya göre USA’ da ilaç şirketleri sosyal güvenlik kurumları ve özel sağlık sigortalarını daha çok sömürmek için müthiş bir pazarlama numarasını devreye soktular.

New York’ ta Memorial Sloan Kettering Cancer Center uzmanları tarafından yapılan araştırma, hastanın ihtiyacından çok ilaç bulunan şişeler yüzünden çöpe giden ilaçlar için senede 3 milyar dolar harcanıyor.

Araştırma, dozu hastanın kilosuna göre ayarlanan tek dozluk şişelerdeki çeşitli kanser türleri için kullanılan 20 ilaç üzerinde yapıldı ve bu ilaçların bazılarında yüzde 33’ e kadar varan kısmının çöpe atıldığı belirlendi.

Merck şirketinin malin melanom tedavisinde kullanılan Keytruda isimli ilaçları başlangıçta 50 miligramlık şişelerde satılırken 2015’ den itibaren 100 mg’ lık şişeler piyasaya sürüldü.

Bir hasta için 140 mg ilaç gerektiğini farz edelim.

Bu hastaya daha önce 3 tane 50 mg’ lık ilaç kullanılıp kalan 10 mg atılırken, sadece 100 mg’ lık şişelerin çıkarılmasıyla bu hasta için 2 adet 100 mg’ lık ilaç kullanılır ve 60 mg dozunda ilaç israf edilir olmuştur.

Bu da Merck’ in hasta başına 500 dolar yerine 3 bin dolar daha fazla kazanması manasına geliyor.

Amgen firmasının myelom tedavisinde kullanılan Kyprolis isimli ilacının üçte biri kullanılmadan atılıyor ve bu yüzden 2016’ da 231 milyon doların çöpe gideceği bildiriliyor.

Kalan ilaç 6 saat içinde sterilliğinin korunmuş olması şartıyla başka bir hastaya da verilebiliyor ama böyle bir uygulama çok seyrek yapılabiliyor.

Kanser merkezinin başı olan Bach “Bazı kanser ilaçlarının altından bin misli pahalı olduğunu ve aylık maliyetleri 15 bin doları geçenlerin stratosferi deldiğini, hastane ve doktorların ilaç israfını önlemek için hiçbir gayretlerinin bulunmadığını ” söylüyor.

Gelelim neticeye

İlaç endüstrisi kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardan köşeyi dönüyor.

Bu tür ilaçlar zaten çok pahalı ve üstelik de birçok hastaya faydası olmayacağı bilindiği hâlde uygulanıyor.

Kanser ilaçlarından kazandıkları milyarlarca dolarla kasaları dolan ilaç endüstrisinin gözünün doymadığı anlaşılıyor, Allah gözlerini doyursun.

Kaynak:

http://www.bmj.com/content/352/bmj.i788

Araştırmanın medyadaki haberleri:

http://www.nytimes.com/2016/03/01/health/waste-in-cancer-drugs-costs-3-billion-a-year-a-study-says.html?_r=0

http://time.com/money/4243027/drug-packaging-waste/

http://www.upi.com/Health_News/2016/03/01/3-billion-in-cancer-drugs-wasted-every-year-due-to-packaging/3231456845488/

http://abcnews.go.com/Health/wireStory/study-3b-wasted-unused-portion-cancer-drugs-37319067

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin