Ana Sayfa Tıp&Sağlık Antibiyotik Kullanmadan Bakteri İmhası

Antibiyotik Kullanmadan Bakteri İmhası

Paylaş

Antibiyotik kullanmadan bakteriler öldürülebilecek

Altın ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen yeni bir yöntem geliştirildi. Nano teknolojiyle geliştirilen bu teknikle enfeksiyon hastalıkları antibiyotik kullanmadan tedavi edilebilecek

Bilim adamları, altın nanodiskler ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen bir yöntem geliştirdi. Bu yeni yöntem hastanelere yaygın enfeksiyon hastalıklarını antibiyotik ilaçlarını kullanmadan tedavi etme imkanı sağlayabilir.
Altın nanodiskler, ışınla ısıtıldığında etrafındaki bakterileri öldürebiliyor. Şimdilik insanların tedavisinde kullanılamayan bu yöntemin amacı, hastalığa sebep olan bakterileri dışarıda yok ederek insanlara bulaşmasını engellemek.
Bu yöntemin uygulanmasıyla yoğun antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerde gelişen direncin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor.
‘5-25 SANİYEDE BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR’
Araştırma ekibinden Prof. Dr. Wei-Chuan Shih, “Bakterilerin 5-25 saniye gibi kısa bir zaman arasında öldüğünü gözlemledik. Bu çok hızlı bir süreç” dedi.
Prof. Shih Amerika’daki Houston Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde çalışıyor.
Prof. Shih, “Bu yöntem çevremizi bakterilerinden arındırmak için kullanılan kaynar su dökmek, metalleri yüksek sıcaklıktaki fırınlara koymak gibi geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı” diye konuştu.

Posta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin