Ana Sayfa Tıp&Sağlık Alzheimer’da Hafızayı Geri Döndürmek Olası

Alzheimer’da Hafızayı Geri Döndürmek Olası

Paylaş

Alzheimer’da hafızayı geri döndürmek olası

Nobel ödüllü Japon bilim insanı Susumu Tonegawa çarpıcı bir iddia ortaya attı. Tonegawa’ya göre, Alzheimer hafızayı yok etmiyor, sadece ona erişmeyi engelliyor. Yani, uygun tedaviyle hafızayı geri getirmek olası.

Alzheimer hastalarının hafızalarını kaybetmediği, yalnızca ona erişimediği iddiasında bulunan Japon bilimci Susumu Tonegawa’nını başını çektiği araştırmada önemli bulgulara ulaşıldı.

Araştırmaya göre, Alzheimer hastalarının hafızasını geri getirmek mümkün olabilir. Araştırma fareler üzerinde yapıldı. Alzheimer hastası olan ve olmayan iki grup, zemininde düşük voltajlı elektrik akımı olan bir kutuya koyuldu.

Akım, farelere zarar vermedi ancak ayaklarını rahatsız etti. 24 saat sonra, sağlıklı fareler bir kez daha aynı kutuya yerleştirilince, rahatsızlık duygusunu hatırlayıp durdu. Alzheimerlı farelerse durmadı.

ALZHEIMER’DA YENİ TEDAVİ UMUDU

Bilim insanları, bu noktada hasta farelerin beyinlerindeki belirli bölgeleri mavi ışıkla uyardı. Beyinleri uyarılan farelerin, yaşadıkları şoku hatırladığı görüldü.

Japonya merkezli sinir sistemi araştırmaları merkezi Riken’in çalışması, Alhzeimerın hafızayı yok etmediğinin, ancak ulaşılmaz hale getirdiğinin ilk kanıtı.

Bilim insanları, buradan yola çıkarak bir tedavi bulunabileceğini söylüyor. Ancak daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin