Ana Sayfa Tıp&Sağlık Üniversiteler Akademisyen Bulmakta Zorlanıyor

Üniversiteler Akademisyen Bulmakta Zorlanıyor

Paylaş

Üniversiteler akademisyen bulmakta zorlanıyor

Sayıları her geçen gün artan üniversiteler, önemli bir eksikliği de beraberinde getirdi. YÖK verilerine göre halen binlerce akademisyene ihtiyaç duyuluyor. Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Tekalan, “Avrupa’da 10 öğrenciye bir, İstanbul’da ise 25 öğrenciye bir öğretim görevlisi düşüyor.” dedi.

Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, üniversitelerin en büyük probleminin akademik personel açığı olduğunu söyledi. Tekalan, “Biz üniversite sayısı olarak Avrupa Birliği (AB) devletlerinden hâlâ gerideyiz. Asıl açık, öğretim üyesindeki açıklık. Avrupa’da 10 öğrenciye bir akademisyen, Türkiye’de ise 42 öğrenciye bir akademisyen düşüyor.” dedi.

Bu sene 20. kuruluş yılını kutlamaya hazırlanan Fatih Üniversitesi’nin yeni akademik yıla geçen hafta başladığını belirten Rektör Tekalan, bugüne kadar 25 bin mezun veren üniversitenin 800’e yakın öğretim görevlisi ve 120 ülkeden 2 binden fazla yabancı öğrenciyi de bünyesinde barındırdığını kaydetti. Bu sene öğretim üyesi kadrosuna 23 profesörün katılıdğını belirten Rektör Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Beylikdüzü’ne taşınacağını açıkladı. Öğretim elemanlarının niteliğinde geçmişe nazaran iyileşme olduğuna dikkat çeken Şerif Ali Tekalan, şunları kaydetti: “Genç arkadaşlarımız yayın yapma, proje yapma gibi işlerde oldukça iyiler. Yeni gelen öğretim üyeleri kapasiteli bir şekilde gelmeye devam edecek. Fakat bu açığın kapatılması zaman alır. Neredeyse 10-15 sene var bunun için.”

İSTANBUL’DA 25 ÖĞRENCİYE BİR HOCA DÜŞÜYOR

Rektör Prof. Dr. Tekalan, üniversitelerdeki asıl problemin öğretim üyesi açığı olduğunu belirtti. İstanbul’da 50’nin üzerindeki üniversitede öğrenim gören öğrenci sayısının 511 bin olmasına rağmen sadece 20 bin akademisyenin görev yaptığını anlatan Tekalan, “İstanbul’da ortalama olarak 25 öğrenciye bir akademisyen düşüyor. Türkiye’de üniversitelerde, 20 bin 564’ü profesör olmak üzere 143 bin 766 akademisyen görev yaparken 6 milyon üniversite öğrencisi öğrenim görüyor. Hoca başına ortalama 42 öğrenci düşüyor.” dedi.

 Türkiye’nin ciddi bir öğretim üyesi açığı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Tekalan, şöyle devam etti: “Kendi bölümünü iyi bilen, araştırma yapıp makale yazabilecek kişilerin varlığı üniversiteler için önemli. Öğretim üyesi yetiştirme programlarının hızlı bir şekilde yeniden gözden geçirilmesi ve üniversitelerdeki öğretim üyelerinin değişik şekillerde üniversiteyi tercih edebilme imkanlarının önünün açılması önemli. Öğretim üyesi gelmeyince de o üniversiteden beklenen fonksiyon sağlanmıyor.”

Süleyman Kayhan
zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin