Ana Sayfa Tıp&Sağlık Türkiye Robotik Cerrahide ilk 5..

Türkiye Robotik Cerrahide ilk 5..

Paylaş

Türkiye robotik cerrahide Avrupa ülkeleri arasında ilk beşte

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hasta ve hekime önemli avantajlar sağlayan robotik cerrahide Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında ilk beşte olduğunu söyledi.

Robotik cerrahi uygulamasını 2007 yılında ilk kez kendisinin başlattığını hatırlatan Gümüş, Ümraniye Devlet Hastanesinde bugüne kadar 2 bin 200 vakaya robotik cerrahi operasyonu yapıldığını söyledi.

Robotik cerrahinin üroloji, kadın doğum, kulak burun boğaz ve göğüs cerrahisi alanlarında yapıldığını anlatan Gümüş, ‘Kamu ve özel hastanelerde 258 robot, cerrahide hizmet veriyor’ dedi.

Robotik cerrahide sayısız operasyona imza atan Gümüş, bu yöntemin hasta ve hekime önemli avantajlar sağladığını anlattı. Gümüş, ‘Hastalar bu operasyonla daha erken ayağa kalkıyor. Operasyon hekimin de başarı seviyesini yükseltiyor. Operasyon yapılacak bölgeyi üç kat fazla görüntüleyebiliyorsunuz. Deri üzerinde daha az kesi oluşuyor’ diye konuştu.

‘Ortadoğu ve Avrupa ile kıyaslandığında robotik cerrahide Türkiye’nin oldukça ileri seviyelerde olduğunun’ altını çizen Gümüş, Avrupa’daki en iyi merkezlerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye’nin robotik cerrahide ilk 5’te bulunduğunu belirten Gümüş, ‘Türkiye, robotik cerrahide ilk 5’te yer alıyor. Birinci sırada Belçika, 2. sırada İtalya, 3. sırada İspanya, 4. sırada Türkiye ve 5. sırada Almanya var’ açıklamasında bulundu.

trt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin