Ana Sayfa İlaç Kansere Karşı Kokteyl İlaç

Kansere Karşı Kokteyl İlaç

Kansere karşı kokteyl ilaç

ABD’de, kansere karşı ilaç çalışmalarında 15 yıldır üst düzey görev yapan Dr. Şakül, ‘5 yıl içinde hasta sadece kan verecek. Tümörün ne olduğu bulunup, nasıl bir kokteyl kombinasyon ilaçla tedavi edileceği anında anlaşılacak’ dedi
ABD’de kanseri yok edecek ilaç çalışmalarının yapıldığı AR-GE laboratuvarında 15 yıldır görev alan bir Türk bilim insanı var. İsmi Dr. Hakan Şakül. Pfizer Global Araştırma ve Geliştirme Diagnostik Birimi Başkanı ve İdari Direktörü. Şakül, Türkiye’ye geldi. Ve kanser tedavisindeki son geliştirilen sistem ve ilaçları anlattı.

BİNLERCE GEN İNCELENECEK
5 yıl sonra hastanın sadece verdiği kanla biyopsisinin yapılabileceğine ve binlerce genine bakılabileceğine dikkat çeken Şakül, ‘Kişiye yönelik ilaçları yapmak için hasta gittiğinde biyopsi veriyor. Akciğer kanseri var ise akciğerden biyopsi örneği alıyoruz. Bu zor bir şey. Yeni teknolojilere göre ise biz hastaya kan örneğiyle biyopsi yapmaya çalışıyoruz. Artık doku değil kan örneği ile çalışıyoruz. Kanda tümör hücrelerini buluyoruz. Kanda DNA’yı bulmak demek bu. Kök hücre yerine tümör yerine DNA’yı bulmak için çalışıyoruz. Ve analiz yapıyoruz. Yani DNA analiziyle DNA’yı dizileyip, her gene tek tek bakmak yerine binlerce gene bir anda bakıyoruz. Şu an kullandığımız teknolojide 2 bin civarında gene bir kan örneğiyle bakıyoruz. Test, ABD ve Avrupa’da klinik araştırmada kullanılıyor. 5 yıl sonra hasta sadece kan verecek. Ve binlerce gene bakılacak. Tümörün ne olduğunu bulup, hangi ilaçla nasıl tedavi edeceği bilinecek. ABD’de sağlık enstitüsünde hastalar üzerinde deneme amaçlı klinik çalışmalar yapılıyor. Türkiye’ye de gelecek’ dedi.

’20 YIL İÇİNDE KANSER BİTECEK’
Dr. Hakan Şakül, dünyada en yaygın görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirtirken, verdiği istatistikler ürküttü. Buna göre, Türkiye’de 2010’da 97 bin erkek, 62 bin kadın kansere yakalandı. Bu yıl Türkiye’de 500 bin, 2020’de ise yaklaşık 734 bin kanser vakası bekleniyor. Şakül’e göre 5 yıl içinde kanser tedavisinde büyük gelişmeler olacak. 10 yıl içinde kanser tedavi alanı daha da genişleyecek. 20 yıl içinde tamamen tedavi edilebilir olacak.

ÖMÜR UZAYACAK
1985’lerde AIDS hastalığının da öldürücü bir hastalık olduğuna dikkat çeken Şakül, şunları söyledi: ‘Ama bulunan yeni ilaçlarla AIDS artık şeker hastalığı gibi tedavi edilebiliyor. Bu 5 yıl içinde kanser için de böyle olacak. Çünkü sadece tümörde bulunan genleri ortaya çıkarıp kişisel tedavi uygulamasına bir de bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar eklenecek. Böylece kokteyl denilen kombinasyon oluşturan tedavi ile ömür uzayacak. Kanser tedavi edilebilir bir hastalık olacak.’

Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin