Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hedefimiz 7 gün Aile Hekimliği Hizmeti

Hedefimiz 7 gün Aile Hekimliği Hizmeti

Paylaş

Müezzinoğlu: Hedefimiz 7 gün aile hekimliği hizmeti

Bakan Müezzinoğlu, üç yıl içinde 3,4 ve 5 doktorun hizmet verebileceği 2 bin aile hekimliği binası inşa edeceklerini açıkladı.
 
Bu çerçevede yeni aile hekimliklerinde gebe takip odası, obezite danışma birimleri ve diş ünitesi de olacak. Binaların güvenlik ve diğer giderleri de bakanlık tarafından ödenecek.

Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen bir düzenleme ile cumartesi günlerinde de artık aile hekimlerinin vatandaşlara hizmet sunduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, ülke genelinde 25 bin civarında olan aile hekimi sayısını 30 bine ulaştıracaklarını ve bu sayıya ulaşıldıktan sonra aile hekimliği hizmetinin 7 güne çıkarılacağını söyledi.

Şu anda resmi verilere göre kişi başına 3 bin hasta düşen ve bazıları apartman dairesinde hizmet vermekte olan aile hekimleri için yeni bir sistem hayata geçiriliyor. Aile hekimliklerinin çehresini değiştirecek olan bu sistem için çalışmalar başladı.
Şu anda resmi verilere göre kişi başına 3 bin hasta düşen ve bazıları apartman dairesinde hizmet vermekte olan aile hekimleri için yeni bir sistem hayata geçiriliyor. Aile hekimliklerinin çehresini değiştirecek olan bu yeni sistem için Sağlık Bakanlığı çalışma başlattı.

Hastane acillerindeki yoğunluğu azaltmak için çalışan Sağlık Bakanlığı, aile hekimliklerinin de çehresini değiştirecek yeni çalışmalara başladı. Mahalle nüfusuna göre 5 doktorlu aile hekimlikleri inşa edecek olan Sağlık Bakanlığı, hekimlerin daha çok hastaya ulaşması için dağılım yapma hazırlığı içinde.

Türkiye çapında 81 il ve ilçeye 2 bin 500 bina yapılması planlanan yeni sistemde aile hekimliklerinin yeni binalarında röntgen çekebilecek, idrar ve kan tetkiki yapabilecek. Aile hekimliklerinde gebe takip odası, obezite danışma birimleri ve diş ünitesi de yer alacak. Bu yıl 150 bina ile faaliyete geçmesi beklenen 15 bin aile hekimliğinin sayısı, 3 yıl içinde 30 bine çıkarılması planlanıyor. Nöbet sistemine tabi olacak olan 5 doktor için pazar nöbeti uygulaması da başlayacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu meslek, 24 saati olan bir meslek. 4 veya 5 aile hekimi olduğu yerlerde cumartesi-pazar mesaileri olacak. Pazar günlerini sabah 8 akşam 5-6’ya kadar planlıyoruz. Ulaşmamız gereken hedef sabah 8 akşam 8” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin