Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Sistemimizi Dünya Örnek Alıyor

Sağlık Sistemimizi Dünya Örnek Alıyor

Paylaş

Sağlık sistemimizi dünya örnek alıyor

Ankara’da Güven Hastanesi Çayyolu Sağlık Kampusu’nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 yılda atılan adımlarla sağlık alanında vatandaşlar arasındaki hizmet ayrımcılığını ortadan kaldırdık

Ankara’da Güven Hastanesi Çayyolu Sağlık Kampusu’nun açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 12 yılda atılan adımlarla sağlık alanında dünyanın örnek aldığı bir ülke haline geldiğimizi söyledi. İşte Erdoğan’ın sözleri;

KÖHNE SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİK: Ölülerin hastanelerde rehin kaldığı dönemi biliyoruz. Bir memurun, işçinin, emeklinin özel hastaneye gidebilmesi hayal bile edilemeyecek kadar uzak bir ihtimaldi. Biz, işte bu köhne sistemi değiştirdik. Kamu hastanesi, özel hastane ayrımını ortadan kaldırdık. Vatandaşlar arasındaki hizmet ayrımcılığını ortadan kaldırdık.

DÜNYAYA HİZMET: Sadece kamuda değil, özel sektörde de büyük ilerleme yaşandığına şahit oluyoruz. Avusturya’dan, Hollanda’dan, İskandinav ülkelerinden ülkemize hastalar gelmeye başladı.

ŞEHİR HASTANELERİ: 2 tanesi Ankara Etlik ve Bilkent’te olmak üzere büyükşehirlerin bir kısmında şehir hastaneleri kuruyoruz. Çok modern hastaneler. Artık caddede veya sokakta sedyeyle dolaşan hasta görmeyeceğiz. Çocukluğumda, Çapa Tıp Fakültesi’nde, bir bloktan diğer bloka dışarıda sedyeler üzerinde taşınan hastalar bilirim.

OBAMA BİZİM SİSTEMİMİZİ GETİREMEDİ: Sağlık eğitiminde uzmanlaşmayı teşvik ederek, daha da ileri bir hizmet standardını hedefliyoruz. Genel sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerinin finansmanı konusunda adeta bir devrim yaptık. Her vatandaşımız ya ailesi ya kendisi doğrudan genel sağlık sigortası sistemine dahil ediliyor. Primini kendi ödeyebiliyorsa kendi ödüyor, ödeyemiyorsa devlet onun adına kademeli olarak bu primi yatırıyor. Ama hiç kimse sistemin dışında kalmıyor. ABD’de Başkan Obama buna benzer sistemi getirmek için çok uğraştı, ancak kısmen başarılı oldu.

ABD’Lİ TURİSTLERİN İSTEĞİ: Sultanahmet Camisi’nde bir namaz sonrasında, çıkışta turistler beni görünce biraz el kol hareketi yaptılar. Yaklaştım yanlarına. Meğerse, benim o hafta ABD’ye gideceğimi biliyorlar. ‘Siz bu sağlık reformunu nasıl yaptınız?’ dediler. Ben de biraz anlattım. ‘Bunu Sayın Obama’ya da anlatın olur mu?’ dediler. Barack Obama ile yaptığım görüşmede, bu konuları da ele aldık. Fakat, oradaki olumsuz refleks Sayın Obama’nın işini gerçekten çok zorlaştırdı ve kısmen halledebildi, tamimiyle halledemedi. Şimdi Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesinden, Türkiye’de uygulanan sağlık istemi ve sağlık hizmetlerini incelemek amacıyla ziyaretler gerçekleştiriliyor. Bizi örnek alarak kendi ülkelerinde benzer sistemleri kurmaya çalışıyorlar.

SAĞLIK ÖNCELİKLİ ALAN: Sağlık hizmetleri yeni Türkiye hedefinin de en öncelikli alanlarından biri olmaya devam edecek. Önce insan diyen bir anlayışla hareket ediyoruz. Vatandaşına en iyi eğitimi vermeyen devlet, başarısız devlettir. Vatandaşına, en iyi sağlık hizmetini vermeyen devlet, başarısız bir devlettir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Güven Sağlık Grubu yetkilileriyle birlikte hastane açılışı yaptı.

Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin