Ana Sayfa Ekonomi Geç Emeklilik Mecliste

Geç Emeklilik Mecliste

Hekimlerin 70 yaşına kadar çalışmasıyla ilgili tasarı mecliste

Editör Masası’na katılan Bakan Müezzinoğlu, gündemdeki olaylarla ilgilideğerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hekimlerin 70 yaşına kadar çalışmasıyla ilgili, ‘Dün Sağlık Komisyonu Başkanımızla görüştük. Bir yasa tasarısı var komisyonda görüşülen. O tasarının içine muhalefetle birlikte anlaşarak alabilirlerse o da komisyon aşamasını tamamlayıp bu dönemde onu da yasalaştırmaya çalışacağız’ dedi.

Müezzinoğlu, taburcu edilen hastaların sağlık hizmetlerinden memnuniyetine ilişkin yürütülen ‘çat kapı’ ziyaretlerine ilişkin, ‘Biz 3 ayda 100 bin aileyi planlamıştık. İki ayımız henüz dolmadı. Bu sabah itibarıyla 96 bin çat kapı ev ziyareti yapmış bir sağlık yönetici kadromuz var. Buralardaki memnuniyet oranı yüzde 98’lerde’ dedi.

Sağlık alanında şiddetin önlenmesiyle ilgili konuşan Bakan Müezzinoğlu, ‘Burada en caydırıcı olanın tutuklama olduğunu düşünüyorum. O gün tutuklama, göz altı anında yapılabildiğinde o işte caydırıcılıkta çok önemsediğimiz bir konu. İnşallah bu hafta sonu itibariyle bu her iki konu da meclis gündeminde tamamlanmış olacak’ ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu: ‘Türkiye genelinde 415 sigara bırakma polikliniği 7 yıldır hizmet veriyor. Şu anda 15 yaş üzeri sigara kullanımı yüzde 31’lerin üzerinden yüzde 27’lere indi. İki milyondan fazla vatandaşımız sigarayı bıraktı. Hedefimiz 2017’ye gelindiğinde bu oranı yüzde 25’lerin ve 2023’te de yüzde 20’lerin altına indirmektir.’ diye konuştu.

ALO Uyuşturucuyla Mücadele ve Destek Hattı telefon numarasını 191 olarak aldıklarını belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ‘Nisan sonu itibariyle de geçiş dönemi çağrı merkezini kuruyoruz. İhale süreçleri 1 Temmuz’da tamamlanacak.’ dedi.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin