Ana Sayfa İlaç Actavis’in Allergan’ı Satın Aldı, Hedef Büyüttü

Actavis’in Allergan’ı Satın Aldı, Hedef Büyüttü

Paylaş

Actavis’in Allergan’ı satın alma işlemi 17 Mart’ta İrlanda’nın başkenti Dublin’de sonuçlandı ve imzalar atıldı. Hisse sahiplerinin onayı alındıktan sonra faaliyetlerine Allergan olarak devam etmeyi planlayan şirket, birleşmenin ardından daha da büyüyerek 100 ülkede faaliyet gösterecek. Dünyanın 7. büyüğü arasına giren şirketin 2015 yılı toplam satış cirosunun ise 23 milyar dolar olması bekleniyor, yüzde 10’luk bir büyüme planlanıyor.

AR-GE’YE 1.7 MİLYAR DOLAR

Anlaşma sonrasi Allergan ve Actavis’in CEO’ları ve yöneticileri dünyanın çeşitli yerlerinden gelen gazetecilerle Monaco’da bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Actavis CEO ve Başkanı Brent Saunders, AR-GE çalışmalarını daha da geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Saunders, 20 tane hedef yeni ürünlere olanak sağlayacaklarını anlattı. AR-GE için yıllık 2015 yılı için 1.7 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını vurgulayan Saunders, “Birleşme sonrası devam eden gözdeki sarı nokta hastalığı için devam eden ve sonuçlanmak olan bir ilaç çalışmamız bulunuyor. Faz 2’den faz 3. aşamasına gelindi. Bu ilacın daha tedavide daha etkili olacağını umuyoruz. Türkiye’de yatırımlarımızda hızlı büyüme hedefliyoruz. Firmanın göz, nörolojik bilimler, medical estetik, dermatoloji ve plastik cerrahi alanlarında ürünleri var. Aynı zamanda merkezi sinir sistemi, göz, medikal estetik, kadın sağlığı, gastroenteroloji, kardiovasküler, üroloji ve anti infektif tedavi kategorilerinden oluşuyo ve dünya jenerik pazarının 3. büyük firması” değerlendirmesini yaptı.

Botoks yaptıranlar dikkat

Allerga’nın birleşmeye kadar CEO’su ve Yönetim kurulu Başkanı David Pyott ise botoks yaptıranlara bazı önerilerde bulundu. Pyott, botoksun estetik, terapatik (migren, aktif mesane sendromu gibi hastalıkların tadavisi) ve kozmetik amaçlı kullanıldığını anımsatarak “Botoksun kopyalarına dikkat. Kişi mutlaka doktorunun tecrübesine, kullanılan malzemenin ne olduğuna, markasına dikkat etmeli. Yapan doktorun deneyimli olması, botoks ile hangi kasın etkileyeceği ve nereye yapacağını bilmesi çok önemli” önerilerinde bulundu.  Actavis’in dünyanın en geniş geliştirme aşamazındaki portföylerine sahip ilaç şirketleri arasında yer aldığını belirten  Saunders,” Actavis. Allergan adını kullanmayı planlıyor” diye konuştu.

star gazete

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin