Ana Sayfa Basında Sağlık Kayseri, Kemik İliği Naklinde Avrupa ile Yarışıyor

Kayseri, Kemik İliği Naklinde Avrupa ile Yarışıyor

73
0
Paylaş

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Tedavi Merkezi, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen hastalara da hizmet veriyor.

ERÜ Hematoloji ve Kök Hücre Nakli Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Şıvgın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 60’a yakın kök hücre nakil merkezi olduğunu, en fazla naklin ise Erciyes Üniversitesi’ndeki merkezde yapıldığını söyledi.

Son iki yıldır nakil sayısında Türkiye birincisi olduklarını belirten Şıvgın, ‘Yılda ortalama 150 hastaya kök hücre nakli gerçekleştiriyoruz. Merkezde, kurulduğundan bu yana yaklaşık bin 200 nakil yapıldı. Türkiye’de bu sayıya ulaşabilen merkez yok’ dedi.

Hematoloji kliniğiyle birlikte toplam 74 yatak kapasitesine sahip merkezin bu özelliğiyle Türkiye’nin en büyük tesislerinden birisi olduğunu ifade eden Şıvgın, nakil konusunda Avrupa’da da 4. sırada yer aldıklarını vurguladı.

Şıvgın, 100’ün üzerinde nakil merkezinin bulunduğu Avrupa’da ilk 4 arasında yer almalarının Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Avrupa’nın en iyi merkezi olmaya çalıştıklarını ifade eden Şıvgın, yetişmiş eleman ve cihaz bakımından bunu başarabilecek kapasitelerinin bulunduğunu belirtti.

ERÜ Kök Hücre Nakli Merkezi’nin Türkiye’de Uluslararası JACIE akreditasyonuna sahip tek resmi kurum olduğunu, bu sayede dünyanın herhangi bir ülkesinden gelen hastayı tedavi edebildiklerini dile getiren Şıvgın, şunları kaydetti:

‘JACIE, Avrupa’daki bütün kök hücre merkezlerini denetleyen bir kuruluş. Yaklaşık iki yıl süren denetimlerin ardından biz bu kuruluş tarafından akredite edildik. 3 yıl süreli bu akreditasyon, dünyanın herhangi bir ülkesinden hastaların Türkiye’de tedavi olabilmesine imkan tanıyor. Bir hasta tüm tedavi masraflarını kendi devleti karşılamak suretiyle Türkiye’de tedavi olabiliyor. Kök hücre konusunda Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumundayız.’

Hastalar ucuz ve kaliteli hizmet alıyor

Arap ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında nakil yaptıkları hastaları olduğuna dikkati çeken Şıvgın, şöyle devam etti:

‘Bu hastaların çoğu yıllardır Avrupa’daki merkezleri tercih ediyordu. Orada tedavi maliyetleri ciddi anlamda yüksek. Türkiye’de kök hücre nakli için 200-250 bin lira ödenirken, İngiltere’de 250-300 bin avroyu yani bir milyon lirayı bulabiliyor. Bundan dolayı da yurtdışından çok sayıda hasta alıyoruz. Ayrıca Türkiye kök hücre nakli konusu başta olmak üzere sağlık alanında çok büyük mesafe katetti. Yurtdışındaki meslektaşlarımız da Türk hekimlerinin teşhis ve tedavi konusunda kendilerine göre daha cesur ve başarılı olduğunu itiraf ediyor. Dolayısıyla yurt dışındaki hastalar hem ucuz hem de daha iyi hizmet aldıkları için Türkiye’yi tercih ediyor.’

Şıvgın, kök hücre naklinin sağlık turizmine de ciddi anlamda katkı sağladığına işaret ederek, deniz turizminden elde edilen gelirin çok daha fazlasının bu alandan sağlanabileceğini vurguladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin