Ana Sayfa Ekonomi Yanılmışım Erken Konuşmamak Gerekiyormuş

Yanılmışım Erken Konuşmamak Gerekiyormuş

Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2014 para ve kur politikasını açıkladı. Başçı, “Geçen yıl benzer bir toplantıda 2013’ün sakin bir yıl olacağını beklediğimizi söylemiştim, yanılmışım. Gelişmeleri birlikte gözleyelim.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz yıl düzenlenen “2014 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu toplantıda söylediklerinden pişman oldu. Toplantıda 2013 yılının sakin bir yıl olacağını beklediklerini söyleyen Başçı, “Yanılmışım. Erken konuşmamak gerekiyor.” dedi. Mayıs ayına kadar olan dönemin sakin geçtiğinin altını çizen Başçı, “Fakat mayıstan itibaren çıkış sinyaliyle birlikte hareketli bir yıl olmaya başladı. Şu anda 2014 yılı başlangıcında hareketli bir yıl olarak görünüyor ama hiç belli olmaz. Gelişmeleri hep birlikte gözlemleyelim, hiç ummadığımız bir şekilde ters gelişmeler de olabilir. Erken konuşmamak lazım.” şeklinde konuştu.

    Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltmasıyla tavan yapan doların ateşini söndürecek açıklama Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan geldi. Başçı, aralık ayı sonuna kadar piyasaya her gün minimum 450 milyon dolar satacaklarını söyledi. 2013 sonuna kadar 3 milyar doların piyasada dolaşıma gireceğini, bir o kadar da 2014 Ocak’ta satılacağını söyleyen Başçı, “Bunun için her gün minimum 100 milyon dolar, ocak ayının birinci gününden son gününe kadar döviz likiditesi sağlayacağız.” dedi. Güne 2,1 lira seviyelerinde başlayan dolar, kritik açıklamanın ardından 2,08 bandına geriledi. 

    Ağustos ayında yaptığı 1,92’lik dolar hedeflemesiyle gündemde kalmayı başaran Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dolarla ilgili kritik hamleyi dün Ankara’daki “2014 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu toplantıda açıkladı. Başçı, “Geçen sene yine sizlerle beraberdik, benzer bir basın toplantısı için. O toplantıda 2013 yılının sakin bir yıl olacağını beklediğimizi söylemişim. Yanılmışım. Erken konuşmamak gerekiyor.” sözleriyle konuşmasına başladı. Mevcut durumda günde minimum 50 milyon dolar satıldığını kaydeden Başçı, “Öngörülebilirliği artırabilir miyiz? Evet artırabiliriz. Bugünden itibaren yıl sonuna kadar her gün düzenli olarak en az 450 milyon dolar satacağız.” diye konuştu. Satış rakamının 500 milyon dolara çıkabileceğini, pazartesi-salı günlerine özel olarak bunun da üzerine çakıbileceğini kaydetti. Bu sayede yıl sonuna kadar en az 3 milyar doların piyasaya sürüleceğinin altını çizdi. Ocak ayında yine 3 milyar dolar döviz satışı olacağını aktaran Başkan Erdem Başçı, “Bunun için her gün minimum 100 milyon dolar ocak ayının birinci gününden son gününe kadar döviz likiditesi sağlayacağız.” açıklamasında bulundu. Bunun karşılığı kadar Türk Lirası’nın piyasadan çekileceğini aktaran Başçı’nın ifadelerine göre sistemin fonlama ihtiyacı 42 milyar TL seviyelerine kadar çıkacak. Ocak ayında Rezerv Opsiyon Mekanizması’na (ROM) ne kadarlık kullanım azalması oluyorsa o kadarlık ilave fonlama ihtiyacı olacak. Şubat ayında fonlama ihtiyacı artabilecek.

Zaman

Paylaş
Önceki İçerikDahi Türk
Sonraki İçerikBakan’dan 17 aralık Yorumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin