Ana Sayfa Ekonomi Türkiye`ye `Ani Yavaşlama` Uyarısı

Türkiye`ye `Ani Yavaşlama` Uyarısı

Paylaş

(IMF), Türkiye ekonomisinin ani bir yavaşlama ya da sermeye girişlerinde duraklamaya karşı kırılgan olduğunu ve barındırdığı dengesizlikler düzeltilmediği takdirde bunun sistemik sıkıntı yaratabileceğini açıkladı.

IMF’nin Cuma gecesi açıklanan raporunda Türkiye’nin cari açığı dikkate alındığında, (son aylarda görülenden daha büyük ve kalıcı) bir ani sermaye girişi duraklaması dış açığın kapatılması için gereken büyük basınçlı bir emilim gerektirecektir, bu da negatif GSYH büyümesine yol açar. denildi.

IMF bir süredir Türkiye’nin para politikasını sıkılaştırmasını ve bu yolla büyük çaplı cari açık sorunu ile aşırı kredi büyümesine çözüm getirmesini istiyor. Fon bu görüşlere Kasım ayında hazırladığı raporda da yer verdi.

IMF, koşulların kötüye gitmemesi şartıyla, Türkiye’nin ekonomik büyümesini bu yıl yüzde 3.8, gelecek yıl da yüzde 3.5 olarak tahmin ediyor.

Fon’un tahminlerine göre cari açığın GSYH’ye oranı ise bu yıl beklendiği gibi yüzde 7.4, 2014’te ise azalarak yüzde 7.2 olacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

IMF’nin kurum içi tahminlerine göre Kasım ayı verileri cari açık ekonomik temellere göre hesaplanan düzeylerin yüzde 1.5 ila yüzde 3’ü kadar fazla gösteriyor.

Ayrıca döviz kurunun belirlenmesinde yüzde 10 ila 20 arasında hata görülüyor.

Raporda, Bu eğilimler sürdürülebilir değildir ve çare bulunmadığı takdirde Türkiye eninde sonunda sert bir ayarlama (gereğiyle) karşı karşıya kalabilir denildi.

Türk yetkililer, cari açığın büyük ölçüde ülkenin en büyük ticaret ortağı olan Avrupa ülkelerindeki yavaş büyümeden kaynaklandığını ve Avrupa resesyondan çıktıkça açığın kapanacağını savunuyorlar.

Ancak IMF bu görüşe katılmıyor ve Türkiye’nin hızlı büyümesini sürdürebilmek için tasarruflarını artırması ve rekabet gücünü iyileştirmesi gerektiğini belirtiyor.

bigpara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin