Ana Sayfa Tıp&Sağlık Torba Yasanın 33. Maddesi Yasalaşmasın! BM

Torba Yasanın 33. Maddesi Yasalaşmasın! BM

Paylaş

Cenevre-Grover ve Dünya Tabipleri Birliği (WMA) Genel Sekreteri Otmar Kloiber, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ‘Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda yer alan, ‘acil durumlarda devlet ambulansı geldikten sonra bağımsız hekimlerce sağlık yardımı yapılmasını suç sayan’ düzenlemenin yasalaşmaması çağrısında bulundu.

Tasarının 33. maddesinin, ‘doğal felaketlerin sıklıkla görüldüğü bir ülke ve gösterilerin yapılabildiği bir demokrasi için acil tıbbi yardıma ulaşılabilmesi konusunda olumsuz bir etkisi olacağına’ işaret edilen açıklamada, bu madde nedeniyle sağlık hizmetleri verenlerin, haklarında soruşturma açılma korkusuyla hizmet vermekten kaçınabileceği ifade edildi.

‘Acil durumlarda müdahalede uluslararası standartların herhangi bir medikal aracın o bölgede bulunup bulunmamasına değil, yaralı veya hastanın tıbbi ihtiyacına dayandığına’ işaret edilen açıklamada, doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri ve diğer sağlık çalışanlarının ihtiyacı olanlara acil bakım vermesinin insani görevleri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ‘Profesyonel sorumluluklarını herhangi bir müdahale ve herhangi bir ceza korkusu olmadan yürütebilmeliler’ ifadesi kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin