Ana Sayfa Ekonomi S.Bakanlığında Usulsüzlük ?

S.Bakanlığında Usulsüzlük ?

Paylaş

Sağlık Bakanlığı bürokratları, Halk Bankası ile yaptıkları promosyon sözleşmesinden gelen yaklaşık 8 milyon lirayı lükse yatırdı. Hastane inşaatı için TOKİ’ye aktarılan 2.5 milyar lira bütçe gideri olarak gösterilmedi.

Sağlık Bakanlığı’nın Halk Bankası ile 2012 yılında imzaladığı promosyon sözleşmesinden elde edilen gelirlerin Kamu İhale Kanunu’na aykırı bir şekilde harcandığı ortaya çıktı.

PARA LÜKSE HARCANDI

Bakanlığın maaşlar dışındaki paraların bankada tutulması karşılığında Halkbank tarafından verilen promosyon ücretinin Kamu Haznedarlığı Tebliği’ne göre vadeli bir hesapta olması ve elde edilen faizin bütçeye gelir olarak kaydedilmesi gerekiyordu.

Bakanlık yöneticilerinin bu paraları vadeli hesapta tutmadıkları ve kendi makam odalarını yeniledikleri tespit edildi. Bununla da yetinmeyen bakanlık bürokratlarının parayı lüks eşya ve makam araçlarına harcadıkları belirlendi. Harcamaların kanuna aykırı olarak bakanlık hesabı yerine banka tarafından doğruca hizmet alınan firmalara ödendiği, karşılığında da fatura alınmadığı tespit edildi. Hayali bazı firmalara da medya tanıtım hizmeti adı altında faturasız olarak 800 bin lira para aktarıldığı ifade edildi. Toplamda 8 milyon lirayı bulan promosyon paralarının Sağlık Bakanlığı bürokratlarınca usulsüz olarak harcandığına işaret edildi.

GİDER GÖSTERİLMEDİ

Sağlık Bakanlığı’nın protokol karşılığında yaptırdığı hastane ve sağlık tesislerine ilişkin TOKİ’ye aktardığı 2 milyar 477 milyon 798 bin 927 lira 64 kuruşluk harcamanın bütçe gideri olarak muhasebeleştirilmediği de Sayıştay denetçileri tarafından raporlandı. Buna göre Sağlık Bakanlığı 2012 yılı harcamalarını yaklaşık 2,5 milyar lira daha düşük gösterdi.

Bütçe açığı düşük gösterildi

TOKİ’ye aktarılan yaklaşık 2,5 milyar liralık harcamanın Sağlık Bakanlığı’nda bütçe gideri olarak gösterilmemesine ilişkin Sayıştay denetçileri ilginç bir tespitte bulundu. Buna göre, 2,5 milyar TL’nin bütçe gideri olarak gösterilmemesi Meclis’e gönderilen Sağlık Bakanlığı 2012 yılı raporunda kısaca özetlenirken Anayasa’da yer alan Genel Uygunluk Bildirimi’ne ise hiç alınmadı. Bu yöntemle Türkiye’nin 2012 yılı bütçe açığı olduğundan daha düşük gösterildi.

Selvi ÇELİK

BUGÜN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin