Ana Sayfa Tıp&Sağlık Reçetesiz İlaç Satışına Para Cezası

Reçetesiz İlaç Satışına Para Cezası

Paylaş

TBMM Genel Kurulu’nda 39 maddesi kabul edilen ve kalan maddelerinin görüşülmesi bütçe sonrasına kalan tam günle ilgili torba yasa tasarısına göre, sahte ilaç üretenlere, bilerek satanlara veya sattıranlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. İlacın içeriği, ruhsatından farklı olanlaraysa 500 bin liraya kadar para cezası kesilecek.

İZİNSİZ TANITIMA CEZA
İlaçların kanuna aykırı tanıtım ve satışını yapanlarla pazarlayanlar, bu şekilde reçete oluşumunu teşvik edenlere, 100 bin liradan az olmamak üzere, ürünün son bir yıllık satış tutarının 5 katına kadar ceza verilecek. Yetkili merciden izin almaksızın ürün tanıtımı yapanlar 20 bin liradan 100 bin liraya kadar cezayı göze alacak.

REÇETE YAZDIRANA 50 BİN TL
Doktorlara reçete yazdırtarak kendisine yönlendiren eczanelere 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Bugüne kadar yasak olmasına rağmen yaptırımı bulunmayan reçetesiz ilaç satışına da para cezası uygulanacak. Cezanın miktarı, Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilecek.

İNTERNETTEN SATIŞ YASAK
İnternetten her türlü ilaç satışı yasak olacak. Eczacılar kendi adlarına veya eczaneleri adına internet sitesi kuramayacak. Buna aykırı hareket edenlere de 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, antibiyotik kul lanımını azaltmak amacıyla fazla antibiyotik yazan doktorlara ceza verilmesi için bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

SAHTE İLAÇ BASKININDA 2 DOKTORA DAHA GÖZALTI
İstanbul polisinin, sahte kanser ilacı soruşturması büyüyor. Konuyla ilgili İstanbul’da dün, özel bir hastanede çalışan 2 doktor ile 5 hasta bakıcı daha gözaltına alındı. Çetenin hastanelerin onkoloji servislerinde pusu kurup, kanser hastaları ve yakınlarıyla iletişime geçtikleri ve sahte ilaçları yüzde 20 ucuza verme vaadiyle sattıkları belirlendi. Sahte kanser ilaçlarının içinde nişasta, tebeşir tozu ve patates püresi bulunurken, polisin 10 kanser hastasını sahte ilaç kullanmaması konusunda uyardığı öğrenildi.

‘BOŞVER ZATEN KANSERDEN ÖLECEK’
Teknik takipte bir çete üyesinin ‘Bu ilacı bu adama verirsek bu adam kesin ölür’ derken, diğerinin ‘Ya boşver nasıl olsa zaten ölecek, boşver’ diye konuştuğu saptandı.

SAHTE İLACA KARŞI %60 FİYAT TEŞVİKİ
Sağlık Bakanlığı, İstanbul dahil 9 ilde başlatılan ve 5 bin sahte ilaç kutusu ele geçirilen operasyonun ardından önemli bir adım atıyor. Çok pahalı ve çok ucuz olduğu için Türkiye’ye getirilmeyen ilaçlara verilen yüzde 15’lik esnek fiyat uygulamasında oran artırılacak. Yeni bir ilaç tebliği hazırlayarak hayati öneme sahip kritik ürünlerde yüzde 15 fiyat artırabilen ‘Fiyat Değerlendirme Komisyonu’na’ esnek fiyat artışı yetkisi getiriliyor. Komisyona verilen yüzde 15’lik artış yetkisinin o ürünün gelmesi için yeterli olmadığını belirleyen bakanlık, firmaları Türkiye pazarına özendirecek.

Hastaları zor durumda bırakan ilaçlarla ilgili komisyon kararıyla bu oranı yüzde 60’a çıkarılacak.

Habertürk

Sağlık Sisteminde Büyük Değişiklik

Müezzinoğlu, Bakanlığının 2013 faaliyetlerini değerlendirirken, hastaların sağlık bilgilerinin hekimlerin ortak paylaşımına açan düzenlemenin neleri kapsadığına ilişkin bilgi verdi.

Kişinin özel sağlık bilgilerinin, hekimi dışında paylaşılmasını ‘doğru bulmadığını’ belirten Müezzinoğlu, bu anlamda gerek Anayasa gerekse yasalarda ilgili düzenlemelerin mevcut olduğunu vurguladı. Sağlık verileri ve projeksiyonlarıyla geleceği planlamaya ciddi düzeyde ihtiyaç bulunduğunu anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

‘Bir bölgede diyelim bin hasta bakmışız. Bu bin hastanın ne kadarı sigara kullanıyor, ne kadarı alkol kullanıyor, ne kadarına ne teşhis koymuşuz? Teşhislerde bölge, farz edelim karaciğer hastalığında yoğun çıktı, o zaman buna sebep olan etkenler nelerdir? Biz, şayet Türkiye’nin sağlığını iyi planlayacaksak, bu tür verilere ihtiyacımız var. Hangi bölgeden daha çok hangi hastalıklar geliyor? Dolayısıyla kişinin kimliği lazım değil sağlık bilgileri lazım. O nedenle, şimdi yeni çalışmamız kişiyi X olarak görebilmek. Biz, kişiyi X olarak görelim, X’i yalnız hasta ile hekim bilsin.’

‘TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ İMKANLARI VE BİLİMSEL VERİLERİ BİZİM ALMAMIZ LAZIM’
İnsanların sık sık farklı bölgelerde bulunabildiğini belirten Müezzinoğlu, bir kişinin bugün Ankara’da yarın bir başka ilde olabildiğini ifade etti. Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

‘Kişi, rahatsızlığına bağlı olarak bir ay önce MR çektirmiş olabilir. Yeniden bir MR, yeniden kan tahlili ilaveten gerekiyorsa yapılmalı ama bilgi oradan oraya aktarılabilmeli. Şimdi Tele-Radyoloji diye bir sistem var. Diyelim ki İzmir’de tomografi ya da MR’ı çekilmiş ama onun yorumu Ankara’daki bir hocaya yaptırılmak isteniyor. O MR’ın görüntüsü, Ankara’daki hocamıza gelecek, O da kendi yorumunu yaparak gönderecek. Dolayısıyla teknolojinin getirdiği imkanları ve bilimsel verileri bizim almamız ama kişinin özlük haklarını ya da mahremiyetini asla zedelemememiz lazım.’

Sabah

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin