Ana Sayfa Tıp&Sağlık Prof. Tuncay Uluğ’dan Gururlandıran Başarı

Prof. Tuncay Uluğ’dan Gururlandıran Başarı

Paylaş

Kulak burun boğaz alanındaki 200’e yakın cerrahi tekniği içeren ‘Atlas of Operative Otorhinolaryngology’ adlı kitapta Prof. Dr. Uluğ’un geliştirdiği yüz felci, koklear implant(biyonik kulak) ve müzmin orta kulak iltihabı tedavisine yönelik teknikler yer aldı.

İlk teknik, yüz felcinin erken dönem cerrahi tedavisiyle ilgili. Yüz felcinin kendiliğinden veya ilaç yardımıyla düzelmediği vakalarda uygulanan ve sinirin beyne komşu bölümüne cerrahi müdahaleyi içeren bu teknik, ‘Zygomatic Root Approach’ adıyla uluslararası alanda kabul gördü. Türk hekimin geliştirdiği bu teknik küçük bir ameliyat iziyle gerçekleştiriliyor.

‘Biyonik kulak’

Diğer teknik ise biyonik kulak ameliyatları ile ilgili. Her iki kulağı da işitmeyen küçük çocuklar ile işitmesini sonradan kaybeden yetişkin hastalara uygulanan bu ameliyatta, sesi elektriğe çevirerek işitmenin yeniden gerçekleşmesini sağlayan özel bir cihazın parçaları, kulak kemiği üzerine ve iç kulağa yerleştiriliyor. Üçüncü teknik ise, kronik orta kulak iltihaplarının cerrahi tedavisi için geliştirilen bir cerrahi müdahale yöntemi. Bu teknik iltihabın tekrarı olasılığını asgariye indiriyor.

Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin